Šantovka málem otočila první čtvrtfinále v Prostějově. Poslední krok však nevyšel

13. 3. 2024

Čtyřmi čtvrtfinálovými sériemi začalo letošní play-off extraligy volejbalistek. Po základní části druhý Prostějov přivítal sedmou Šantovku Olomouc a doma rychle vedl 2:0 na sety a 8:0 v tom třetím. Jenže vysokoškolačky se v tu chvíli obdivuhodně zvedly, ovládly třetí i čtvrtou sadu a Prostějov musel o první výhru v sérii bojovat v tiebreaku. V něm Olomoučanky bohužel senzaci nedotáhly prohrály 9:15 a Prostějov tak vede 1:0. Zapotil se ale o dost víc, než se čekalo.

Po vyrovnaném úvodu duelu (5:5) začal pomalu sbírat body Prostějov především díky útokům Tošičové a hlavně Josefíny Smolkové, která smečemi po lajně překonávala bloky Olomouce a dostala domácí do vedení 14:10. Trenér Šantovky Jan Drešl reagoval na nástup Prostějova oddechovými časy, ale ty jen zbrzdily rozjed domácích, kteří šli do koncovky s vedením 21:13 a první set i díky smečovanému podání své posily Tošičové získali 25:16.

Druhý set opět po vyrovnaném začátku začala opanovat univerzita (8:12, 11:16), takže si oddechové časy bral zase zkušený lodivod domácích Čada, ale Olomoučanky stále vedly (15:18). Pak však přišla tři zaváhání hostí při zálivkách za síť od domácích, Tošičová snížila na 18:17 a timeout si bral zase trenér Drešl. Prostějov šel do vedení, opět úřadovaly Josefína Smolková s Tošičovou. Fedchuková ještě snížila na 20:19, ale pak zase Smolková s Tošičovou a blok Prostějovu zajistil další body a za stavu 24:22 setbol, který proměnila stylově Josefína Smolková - 2:0.

Ve třetím setu to vypadalo na rychlý konec. Prostějov vedl 8:0 a nic nenaznačovalo tomu, že by mělo dojít k nějakému zdramatizování duelu. Šantovka sice snížila (11:5), ale pořád měli náskok domácí. Za stavu 12:8 chybovala Tošičová, hosté začali hrát velmi obětavě v poli a momentum utkání se začalo otáčet. Tošičová smečovala do autu a bylo to 18:18. Olomoucký útok pak odhodil zábrany, rozehrály se Šotkovská i Artyshuková. Prostějov ještě vedl 22:21, pak po síti Faltínové na servisu zahrála geniálně Fedchukové podél sítě, přišla další z mnoha chyb domácích ve třetím setu a byl tu setbol, který proměnila Artyshuková - 22:25 a 2:1.

Ve čtvrté sadě udrželi hosté formu ze třetího dějství a pomalu získávali vedení (8:11 a 10:14). Stále se v útoku dařilo Šotkovské s Artyshukovou, na bloku se přidala Nowaková a trenér Čada reagoval střídáním liber, když poslal za Michaelu Smolkovou Meidlovou. Ani ta ale hosty ve čtvrtém setu nezastavila. Ti vedli 19:13, 20:15, domácí se začali přibližovat (18:22), ale za stavu 23:18 pro Olomouc uhrála těžký míč v poli Chaloupková a po smeči Artyshukové tu byl setbol. Ten druhý Šantovka využila a po vítězství 25:19 srovnala na 2:2.

A byl tu opět tiebreak, jako už dvakrát v duelu stejných protivníků v této sezoně. Předchozí dva vyhráli v základní části domácí a lépe vstoupili i do tohoto (3:1). Prostějov výrazně zlepšil bloky a bylo tu vedení jeho 5:3. Olomoučanky ještě snížily Šotkovskou, ale pak přišly opět prostějovské bloky a servis Bajuszové zajistily domácím vedení 8:4. To byl rozhodující brejk, hostující kouč Drešl ještě zkusil prostřídat nahrávačky, ale poslední krok už Olomouci nevyšel. Prostějov vyhrál pátý set 15:9, celý zápas 3:2 a v sérii vede 1:0.

„Do Prostějova jsme jeli s tím, že pojedeme něco urvat a potrápit je, což se nám podařilo. Občas máme zbytečné nekoncentrované pasáže, ale to zkusíme vylepšit a těším se na odvetný zápas u nás v Olomouci. Obrat za stavu 0:2 a 0:8 byl obdivuhodný, vstali jsme jako bájný Fénix z popela, jak se říká, a za to musím tým pochválit, jak to zvládl. Tiebreak rozhodla asi nervozita a strach z toho, že můžeme uspět. Bylo to v hlavách děvčat, ale musíme se otřepat a jít dál,“ hodnotil první zápas série trenér Šantovky Jan Drešl.

„Jsem spokojen s výsledkem, nasazením, ale už méně s tím, že jsme měli zápas prakticky rozhodnutý, ale naší postupnou nepozorností, tlakem soupeře jsme znejistěli a nakonec z toho byl těžký pětiseťák. Měli jsme problémy na přihrávce, bylo vidět, že naše libero Míša Pallová chybělo. Na druhou stranu Meidlová nám tam velmi pomohla. Jsem rád, že družstvo dokázalo za stavu 2:2 uhrát tiebreak celkem jasně,“ oddechl si kouč Prostějova Miroslav Čada.

Čtvrtfinálová odveta se hraje v Olomouci v sobotu 16. března od 16 hodin. Série se hraje na tři vítězné duely.

VK Prostějov - VK Šantovka Olomouc UP 3:2 (16, 22, -22, -19, 9)

Rozhodčí: Kubinec, Trumpeš

Čas: 119 minut

Diváků: 400

Prostějov: Bajuszová, J. Smolková, Loffová, Faltínová, Tošičová, Trnková, libera M. Smolková, Meidlová

Olomouc: Shevkeneková, Fedchuková, Nowaková, Artyshuková, Šotkovská, Nečasová, libero: Chaloupková. Střídala: Přibylová