O klubu

Po poválečném obnovení činnosti olomoucké univerzity dochází také k oživení sportovních aktivit studentů. Historie vysokoškolského volejbalu v Olomouci sahá do padesátých let 20. století, kdy byl - v roce 1953 - založen volejbalový oddíl žen Slávia VŠ Olomouc. Studentské družstvo žen získává na kvalitě v roce 1957, kdy do týmu přicházejí hráčky z Lokomotivy Olomouc. O dva roky později postupuje družstvo do 2. ligy. V dalších letech Slávia Olomouc usiluje o postup do 1. ligy. V roce 1964 vítězí v moravské skupině a přichází start v kvalifikaci o 1. ligu, který je však neúspěšný. O dva roky později však již tým postupuje do nejvyšší národní soutěže, kde působí bez přerušení doposud. Za zatím nejúspěšnější léta v historii olomouckého ženského volejbalu lze považovat období mezi lety 1993 až 1996, kdy volejbalistky pod značkou SK UP Olomouc získávají čtveřici mistrovských titulů v řadě, které doplňují i dvě vítězství v Českém poháru. Tým se účastní také mezinárodních utkání a v roce 1994 startuje v PMEZ (dnešní Champions League), kde obsazuje čtvrté místo. Ligy mistryň se účastní i v dalších sezonách, v roce 1995 postupuje do čtvrtfinále. Na těchto úspěších se velkou měrou podílel i legendární trenér Jiří Teplý, který u týmu působí až do své předčasné smrti v roce 2021. Po úspěšných letech, které pokračovaly sbíráním cenných kovů, dochází na přelomu století k útlumu. Družstvo už nesbírá medailové umístění s takovou pravidelností, jakou bývalo zvykem v předešlých letech. Příčinou je odchod důležitého partnera firmy Mora, což má vliv na rozpočet klubu. Dalším nezanedbatelným faktorem je i příchod nového hráče - Prostějova. Ten byl založen takřka na tzv. zelené louce a stojí za ním vlivná marketingová agentura TK Plus. Prostějov těžil z velkých finančních možností a hned od sezony 2008-09 vévodil domácí lize a Českému poháru. Ostatní týmy mu nebyly schopny konkurovat, proto se celou jednu dekádu bojovalo pouze o druhé místo.

Nová éra

Do soutěžního ročníku 2015-16 vstoupil dosavadní oddíl volejbalistek SK UP již jako samostatný subjekt Volejbalový klub Univerzity Palackého Olomouc, z. s. - zkráceně VK UP Olomouc. V témže roce získal stříbrné medaile, když nestačil opět na suverénní Prostějov. Do sezony 2016-17 vyrazil olomoucký klub s ambicemi po mnoha letech potrápit regionálního rivala a dařilo se mu to: senzačně jej porazil v Českém poháru, aby souboje vygradovaly v extraligovém finále - v něm Prostějovanky uspěly až v posledním možném utkání 3.2 na své půdě. Následující soutěžní ročník sice opět patří Prostějovu a VK UP je stříbrný v lize i poháru, o rok později si to však Olomouc vynahrazuje plnou měrou - titulem i ziskem Českého poháru a navíc postupem do čtvrtfinále evropského CEV Cupu. Pohárové prvenství si vysokoškolačky připisují také v roce 2020, už pod vedením nového kouče Petra Zapletala, který vystřídal již vážně nemocného trenéra Jiřího Teplého, extraliga však zůstává pro pandemii koronaviru nedohrána. Druhé místo po její základní části však Olomouci přináší právo účasti v Lize mistryň, kam se klub vrátil po dlouhých dvou dekádách v sezoně 2020-21. Po ní střídá Petra Zapletala na olomoucké lavičce jeho bývalý reprezentační spoluhráč Martin Hroch, za jehož dvouletého působení si klub připisuje jedno čtvrté extraligové místo a třetí příčku v Českém poháru. Od sezony 2023-24 nastupuje klub v soutěžích díky novému titulárnímu partnerovi, jímž se stala Galerie Šantovka, jako VK Šantovka Olomouc UP.

Úspěchy klubu

Vítěz extraligy 1993, 1994, 1995, 1996 a 2019 (stříbro – 2008, 2011, 2016, 2017, 2018, bronz – 1997, 1999, 2003, 2009, 2012, 2013 a 2014)
Vítěz Českého poháru 1994, 1995, 2017, 2019, 2020 a 2021 (finalista – 2009, 2011, 2012 a 2018)
Evropské poháry Pohár mistryň: 4. místo v roce 1994, čtvrtfinále v roce 1995, Pohár CEV: čtvrtfinále v roce 2019