Denisa Kulová: Je tu výzva, na kterou jsem se dlouho těšila

29. 8. 2021

Příležitost prorazit v jednom z nejlepších týmů české extraligy vyhlíží se startem nové sezony libero VK UP Olomouc Denisa Kulová. Rodačka ze Studénky se přes Šternberk dostala do hanácké metropole před třemi lety, o pozici na hřišti však musela od počátku bojovat se silnou konkurencí. Dvaadvacetiletá hráčka postupně získávala zkušenosti, se kterými nyní může patřit do základní sestavy kouče Martina Hrocha. „Ráda bych zúročila všechno, co jsem měla šanci se za tu dobu naučit,“ říká odhodlaně talentovaná volejbalistka.


Jaké máš zatím dojmy z prvních týdnů přípravy?

Nebudu lhát, je to náročné. Trénujeme dvakrát denně. Prostoru na odpočinek není tolik, ale to je letní příprava. Nikdo neříkal, že to bude lehké. Naštěstí máme rozumné trenéry kolem sebe a ti poznají, kdy je lepší ubrat, aby to nebylo na úkor kvality. 


Olomoucký tým doznal velkých změn. Jak náročné bude znovu se sehrávat a kolik času je na to z pohledu hráčky potřeba?

Jak náročné to bude, záleží jen na nás. Pokud spolu budeme komunikovat, lépe a rychleji si na sebe zvykneme a usnadníme si to. Sehrávání jako takové může každému trvat různě dlouho, ale věřím, že máme v týmu natolik kvalitní hráčky, aby se nám to dařilo co nejrychleji.


Jak si zatím rozumíte s novými týmovými kolegyněmi? Překvapilo vás zatím něco?

Před začátkem přípravy jsem byla trošku nervózní, protože jsem nevěděla, co mám čekat. Člověk se musí znovu seznamovat a vytvářet vztahy. Naštěstí to ze mě rychle opadlo, protože holky jsou super. Zatím si rozumíme. Myslím si, že tomu napomáhá i to, že jsme většina ve stejném věku a k tomu máme tři holky, které jsou starší. Snad to bude fungovat i v sezoně. Mě osobně asi zatím nic zásadní nepřekvapilo, ale holky byly docela zaskočené výletem na kolech (smích). Pro někoho, kdo na to není zvyklý, to muselo být hodně náročné, ale všechny se s tím porvaly a zvládly to. 


V minulé sezoně fungovala olomoucká parta i se zahraničními posilami skvěle. Co je klíčové pro týmovou chemii?

Za mě je důležité poskládat tým tak, aby si sedl i povahově. Nejdůležitější je asi motivace a touha předvádět kvalitní volejbal. Všechny jsme profesionálky a hodně tomu obětujeme, proto to pak chceme společně zúročit na hřišti. Takže si myslím, že i kdybychom si třeba nesednuly na sto procent lidsky, tak na hřišti by to i tak nemělo být vidět. Pohodová atmosféra v šatně je nicméně pro mě hodně důležitá, a proto se budu vždycky snažit, aby tomu tak bylo. 


Provedly jste už nové spoluhráčky po Olomouci? Jaké byly jejich ohlasy na město?

Zatím na to nebyl úplně prostor. Jsme rády za každou hodinu volna pro odpočinek. Minulý týden jsme se akorát společně zašly podívat na basketbal a některé pokračovaly ještě do města na večeři. Na žádné větší akce zatím nemáme energii (smích). Až to bude trošku volnější, tak něco určitě vymyslíme. 


V přípravě pracujete souběžně na kondici, tmelení kolektivu a samozřejmě volejbalových dovednostech. Jak oblíbená je u tebe právě kondiční součást letních tréninků?

Od loňské sezony, kdy jsme začaly spolupracovat s Kubou Přichystalem, jsem si k tomu v průběhu roku vytvořila docela hezký vztah. Začala jsem se o to i více zajímat ve smyslu co, proč a jak mám dělat. Teď, když tomu více rozumím a mám nad sebou odborný dohled, tak mě to baví o dost více. Rozhodně to není zbytečné a beru to jako správně využitý čas. 


S kondičním trenérem Kubou Přichystalem jsi pracovala i v průběhu letního volna. Stanovila sis nějaké určité cíle pro vylepšení své fyzické připravenosti? Jak se to podařilo, cítíš se lépe, vnímáš progres?

Jsem ráda, že jsem měla tuhle možnost navázat spolupráci s Kubou. Nikdy předtím jsem kondičního trenéra neměla a když jsem dostala tuhle možnost, byla bych hloupá, kdybych ji nevyužila. Sezona bohužel skončila brzo a nechtěla jsem na tři měsíce vypadnout z kondice. S Kubou jsme si řekli některé věci, které bychom chtěli zlepšit, ať už fyzicky nebo v předcházení různým zraněním. Nějaký progres samozřejmě vidím, ale uvidíme, jak se to přenese do volejbalu. Každopádně to řadím mezi svá nejlepší rozhodnutí.


V přípravě poskytuje zázemí týmu ve formě wellness procedur či zapůjčení kol Hotel S-port Véska. Jakou roli pro tebe hraje regenerace, využíváš nějaké speciální postupy?

Neodmyslitelnou. Když má tělo takovou zátěž a může být trénované, jak chce, tak prostě regeneraci potřebuje. Regenerace právě v hotelu S-port už byla hodně potřebná (usmívá se). Doteď jsme využívaly pouze našeho maséra. Já žádné speciální postupy asi nemám. Jelikož na hale bohužel nemáme k dispozici žádné wellness, které bychom mohly využívat denně, je pro mě prioritou kvalitní spánek a samozřejmě fyzio nebo masér. 


Měla jsi přes léto také prostor na dovolenou? Kam jsi vyrazila a čemu se ráda věnuješ mimo volejbal?

Tím, že sezona byla ukončena předčasně, jsem toho času měla víc než kdy jindy. Myslím, že jsem ho využila docela aktivně. S přítelem jsme odletěli na týden do Barcelony, a protože přítel je dost aktivní člověk, tak to moc odpočinková dovolená nebyla. Byla jsem ráda, když jsem si prosadila čtyři hodiny na pláži (směje se). Ke konci července jsme ještě s rodiči a sestrou odjeli do Třeboně, kde jsme hodně jezdili na kole. Jsme sportovní rodina, takže logicky mezi moje záliby patří i jiné sporty, jako třeba tenis nebo badminton. Ráda chodím na procházky, čtu si nebo trávím čas s rodinou. 


S novým hlavním trenérem VK UP Martinem Hrochem se znáš z dřívějšího působení ve Šternberku. Mezitím získal další zkušenosti v zahraničí a u reprezentace. Co očekáváš od aktuální spolupráce, co nový trenér do týmu přinese?

Ano, trénoval mě asi před pěti lety ve Šternberku. Tehdy to byla moje první zkušenost jako juniorky v ženské extralize. Na to období vzpomínám velice ráda. S trenérem jsme si rozuměli. Oba jsme se za tu dobu někam posunuli a věřím, že to bude jenom přínosem. Na začátku sezony jsme spolu mluvili. Řekl mi, co ode mě chce, a já se budu snažit to plnit podle jeho představ. Co přinese do týmu kromě svých zkušeností, to zatím nemůžu říct, ale nepochybuju o tom, že to bude fungovat. 


V minulé sezoně dostávala větší prostor v sestavě na liberu Katrina Zilbermanová. Vnímáš to nyní tak, že tvoje úloha na hřišti bude významnější? S jakým osobním cílem půjdeš do dalšího extraligového ročníku?

Je to tak, v minulých letech jsem bohužel nedostávala tolik prostoru, kolik bych si představovala, ale to je prostě sport. Ted jsem dostala šanci hrát a ukázat, že na to mám. Netvrdím, že se nebudu cítit trochu pod tlakem, ale vím, že mám od trenérů plnou podporu, a to mě hodně uklidňuje. Ráda bych zúročila všechno, co jsem se měla šanci za tu dobu naučit. Je to pro mě výzva, na kterou jsem se ale dlouho těšila. 


Kondiční trenér VK UP Olomouc Jakub Přichystal o tréninku Denisy Kulové:

Vzhledem k dřívějšímu ukončení sezony jsme se s Denisou domluvili na spolupráci i v době volna a měli jsme tak možnost více zapracovat na určitých nedostatcích. Na základě výsledků testování jsme se zaměřili na mobilitu a zvýšení svalové síly. Zapracovali jsme také na zlepšení pohybových dovedností a v neposlední řadě také na výbušnosti. U Kuly lze vidět posun v silových dovednostech, které budeme chtít v dalších fázích přetavit do rychlosti a výbušnosti. Jsem rád, že mě Denisa oslovila, protože kvalitní mimosezonní příprava by měla být součástí režimu každého profesionálního sportovce.

Hlavní partneři

Ostatní sponzoři