Žákyňky (modrý volejbal) - shrnutí sezony 2022/2023

28. 5. 2023

Cílem před začátkem sezony bylo naučit holky ročníků 2011 a 2012 začátečnice z ročníku 2010 základy herních činností jednotlivce - odbití vrchem, odbití spodem (bagr), spodní podání, základy horního podání, základy útočného úderu a smečařský krok, základy bloku - pochopení rozehry, týmové činnosti a herních situací při hře 3 na 3 (modrý volejbal).

Skupina žákyněk navazovala na přípravku, ale postupně se ještě rozrostla o nově příchozí hráčky. Sezona byla zahájena letním soustředěním na Pastvinách v srpnu 2022. Zúčastnilo se jej 22 hráček a v průběhu roku se tento počet rozrostl na konečných 32 žákyněk.

Při trénincích se pracovalo zejména na technice odbití vrchem a spodem, ale hráčky se musely seznámit s celou škálou herních činností a vůbec systému ve volejbale („volejbal se hraje na 3“). Skupina byla výkonnostně značně různorodá, takže nebylo jednoduché s ní pracovat i vzhledem k tomu, že na takto početnou skupinu byl většinou pouze jeden, maximálně dva trenéři.

Nejmladší hráčky VK UP Olomouc zahájily sezonu kvalifikačním turnajem Poháru trojic už v prosinci loňského roku. Celkově se do poháru zapojilo 56 družstev z dvanácti klubů a bojovalo se v osmi skupinách. Náš oddíl začínal s osmi a končil s deseti družstvy, většina z nich byla po čtyřech hráčkách. Poháru trojic se zúčastnily i hráčky ročníku 2011, které již trénovaly ve skupině mladších žákyň vedené Pavlem Černým, a začátečnice z ročníku 2010 vedené Jardou Tesařem. Pohár obsahoval kvalifikaci a šest turnajů. Soutěž byla určena pro ročníky 2011 a 2012, případně mladší, a začínající hráčky ročníku 2010.

Naše týmy byly sestavovány podle výkonnosti, ale při jednotlivých turnajích byly sestavy měněny dle aktuální účasti. Družstvo A se po celou dobu drželo v nejlepší skupině, nakonec mu ovšem těsně unikla medaile a skončilo čtvrté. Je třeba ovšem podotknout, že v tomto družstvu hrály vždy hráčky ročníku 2011 a Lili Černá dokonce ročník 2014. Družstvo B obsadilo celkově osmé místo, když postoupilo do první skupiny a dokonce i vyhrálo jeden turnaj. Celkové pořadí dalších družstev: družstvo C 16. místo, družstvo D 22. místo, družstvo F 30. místo, družstvo E 43. místo, družstvo J 46. místo, družstvo G 49. místo, družstvo H 53. místo.

Nyní by děvčata měla postoupit do mladších žákyň a začít trénovat šestkový volejbal.


Očima trénérky:

Jak se vám pracovalo s družstvem?

Se skupinou se pracovalo celkem dobře, i když vzhledem k velkému počtu a rozdílnému přístupu k docházce a trénování je to v konečném důsledku dosti znát. Děvčata, která chodila pravidelně a snažila se plnit zadané úkoly, se velmi posunula, u těch ostatních je to horší. Myslím, že se povedlo většinu děvčat „zapálit“ pro volejbal. Ne vždy se povedlo, aby holky dělaly činnosti technicky úplně dobře a vzhledem k jejich schopnostem pochopily některé věci, ale časem by se to mělo zlepšit. Děvčata se naučila základům individuálních herních činností, ale je neustále potřeba je drilovat a zlepšovat. Mají před sebou velký úkol přejít z trojkového na šestkový volejbal. Jak jsem oznámila na začátku sezony, moje trenérská činnost tímto končí. Přeji všem mnoho úspěchů!


Lenka Poštolková

Hlavní partneři

Ostatní sponzoři