Zisk setu byl v utkání s úřadujícím šampionem Ligy mistryň Novarou blízko

25. 11. 2020

Domácí hostitel a zatím poslední vítěz Champions League, tým Igor Gorgonzola Novara, byl druhým soupeřem volejbalistek VK UP Olomouc na italském turnaji letošního ročníku nejprestižnější klubové soutěže světa. Očekávala se jasná a rychlá výhra velkoklubu z Apeninského poloostrova, opak byl však pravdou. Novara sice zvítězila podle papírových předpokladů 3:0, ve dvou sadách však musela o očekávaný úspěch tvrdě bojovat a ve druhém dějství dokonce čelila dvěma setbolům podceňovaného protivníka z Hané.

Začátek prvního setu hrozil olomouckou pohromou, když se Novara rychle ujala vedení 6:1 a 8:2. Jenže tým VK UP dokázal kontrovat (5:8) a až do stavu 11:14 se držel na dohled od věhlasného soupeře. Pak ovšem Italky odskočily na 16:11 a 20:13 a i přes trojí prostřídání sestavy dovedly sadu k pohodlnému vítězství 25:17.

Také úvod druhého dějství patřil vítězkám Ligy mistryň z roku 2019 (poslední ročník soutěže se nedohrál a šampion tak nebyl korunován). Za stavu 3:10 to s univerzitou nevypadalo vůbec dobře a skóre 9:17 už přímo věstilo rychlý konec setu. Potom se ale na palubovce začaly dít věci. Při podání Nové snížily Hanačky na 13:17, po servisech Pilepičové to bylo už jen o dva míče (18:20) a za chvíli dokonce svítil na ukazateli vyrovnaný stav 22:22! Navíc to stále ze strany Olomouce nebylo vše: po vedení 23:22 následoval první setbol (24:23) a pak ještě jeden (25:24). Ovšem favorit ukázal svou sílu; jedna ulívka a tři nechytatelné smeče znamenaly odvrácení nebezpečí a nejtěsnější výhru Novary 27:25.

Smolná koncovka však vysokoškolačky nijak viditelně nepoznamenala. Lídr české extraligy s italským supertýmem nadále držel krok a v polovině třetí sady dokonce několikrát i výrazněji vedl (11:7, 13:10). Pak už opět zvyšovaly tempo Italky (14:12, 14:15), které základ k definitivnímu ukončení duelu položily dvěma tříbodovými šňůrami – z 14:12 na 14:15 a z 15:15 na 15:18. Od té doby už Novara vedení nepustila a po výsledku 3:0 si připsala své druhé třísetové vítězství na turnaji.

„Musím tentokrát holky pochválit, oproti včerejšku to byl stoprocentní obrat hlavně v bojovnosti. Nevzdávaly to ani ve chvílích, když byly bodově pod soupeřkami. Jsem moc rád, že se po porážce od Polek dokázaly namotivovat,“ těšilo trenéra Olomouce Petra Zapletala. „Samozřejmě velká škoda druhého setu, který jsme mohli získat, což by byl velký úspěch. Je jasné, že trenér Novary šetřil některé hráčky základu, ale i jejich lavička má obrovskou kvalitu,“ uvědomuje si kouč VK UP.

Svou italskou misi zakončí český zástupce ve čtvrtek 26. listopadu opět od 17.30 hodin duelem s dalším klubovým gigantem – ruskou Kazaní. „Pokusíme se podobně bojovný a dobrý výkon zopakovat i zítra, ale bude to úplně jiný zápas. Rusky mají velmi vysoké hráčky, je nesmírně těžké překonat jejich obranu na síti. Uděláme ale vše pro to, aby se nám to podařilo,“ hledí už dopředu Zapletal.

VK UP Olomouc – Igor Gorgonzola Novara 0:3 (-17, -25, -20)

Rozhodčí: Wolf (Švýcarsko), Boulangerová (Belgie)

Čas: 78 minut

Diváků: 0

Olomouc: Valková, Nová, Stümpelová, Pilepičová, Schlegelová, Madsenová, libero Zilbermanová. Střídala: Kulová.

Novara: Washingtonová, Hancocková, Bosettiová, Chirichellaová, Smarzek-Godeková, Herbotsová, libero Napodanová. Střídaly: Zanetteová, Battistoniová, Populiniová, Daalderopová, Bonifaciová.

Hlavní partneři

Ostatní sponzoři