Výrazné vedení ve dvou setech nestačilo. Z Olympu jedeme bez bodu

13. 2. 2021

Po hektickém týdnu vyplněném turnajem Ligy mistryň a úspěšnou obhajobou Českého poháru se volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc vrátily k ligovým povinnostem zápasem 10. kola na palubovce Olympu Praha. Únava si možná vybrala daň, vysokoškolačky ve dvou setech ztratily výrazné vedení a ve Vršovicích prohrály 1:3.

Olomoučanky přitom měly na Olympu skvělý vstup do utkání a po čtyřech servisech Nové v řadě vedly 6:1. Domácí tým se sice nevzdával, srážely jej ale bodové série soupeřek. Po dvou takových vyhrávala univerzita už 13:6 a za stavu 17:9 pro hosty se zdálo být rozhodnuto. Pražanky ovšem vytáhly sedmibodovou šňůru při podání Smutné a rázem to bylo z jejich pohledu hratelných 16:17. Následoval další olomoucký pokus o rozhodující útok (16:19), avšak vzápětí první vedení Olympu (20:19). V koncovce měl blízko k prvnímu setbolu domácí celek (23:21), získaly jej ale třemi body v řadě vysokoškolačky (23:24). Jenže neuspěly, zatímco protivník na druhý pokus ano - 27:25 a 1:0.

Ztráta hry z osmibodového vedení Olomoučanky poznamenala, takže hned na začátku druhého dějství prohrávaly znovu po servisech Smutné 0:5. Postupně sice stahovaly (9:7), ale zastavila je další domácí série, tentokrát při podání Šimáňové (12:7). Čerstvý vítěz Českého poháru se nevzdával (14:13) a za stavu 17:17 bylo vyrovnáno. Tým VK UP šel navíc před koncovkou poprvé do vedení (19:20) a pak si připravil rozhodující úder: servírující Stümpelová už nikoho dalšího na podání nepustila a ze stavu 20:20 to bylo konečných 20:25 a 1:1 na sety.

Otočená koncovka nakopla v úvodu třetí sady naopak Hanačky (0:3), které postupně zvýšily svůj náskok až na šest bodů (5:11). Jejich vedení se pak dlouho drželo mezi čtyřmi až sedmi body, až se na to nemohla dívat domácí Šimáňová, při jejímž servisu Olymp pěti získanými výměnami vyrovnal (12:17, 17:17). Od stavu 20:20 předvedly drtivý závěr tentokrát Pražanky a po podáních Purchartové vedly 24:20. Univerzita Palackého nakonec prohrála 21:25 a už podruhé v duelu tak ztratila více než slibný náskok.

Povzbuzený Olymp se do soupeře pustil a z vyrovnaného skóre 5:5 to rázem bylo alarmujících 12:7. Další úder (14:11, 17:11) už otřesená psychika Olomoučanek nepřežila. Pražský tým získal čtvrtý set hladce 25:17, celý zápas 3:1 a vystřídal Univerzitu Palackého na druhém místě tabulky.

„Utkání se mi těžko hodnotí. První set jsme dobře rozehráli, do jeho poloviny jsme byli lepším týmem. Potom jsme přestali přihrávat. Druhý set jsme si vyhráli zaslouženě, třetí byl kopií prvního, když jsme vedli o sedm, osm bodů, ale sami jsme si to nedohráli nedůslednou hrou na přihrávce a v obraně. V posledním setu již byl samozřejmě Olymp na koni, my jsme byli psychicky dole a ani bojovností jsme to nezvládli,“ mrzelo trenéra hostí Petra Zapletala.

„Jsme velice spokojeni s vítězstvím, navíc za tři body. Tato výhra nás posouvá na druhé místo v tabulce. Myslím si, že jsme viděli jeden z nejhezčích zápasů domácí extraligové soutěže. Na zápas jsme se snažili co nejlépe připravit, protože olomoucké hráčky nám nabídly hned pět utkání v posledních dvou týdnech, takže jsme věděli téměř vše. V rozhodujících okamžicích se ukázalo, že jsme byli dobře připraveni,“ pochvaloval si naopak kouč Olympu Stanislav Mitáč.

V sobotu 20. února se olomoucké volejbalistky vrátí po několika venkovních zápasech na domácí palubovku v utkání 11. extraligového kola proti týmu VK Brno. Hrát se bude od 17 hodin.

PVK Olymp Praha - VK UP Olomouc 3:1 (25, -20, 21, 17)

Rozhodčí: Vachutka, Trumpeš

Čas: 100 minut

Diváků: 0

Olymp: Šimáňová, Smutná, Hodanová, Purchartová, Kocmanová-Havlíčková, Neumannová, libero Pešková. Střídaly: Komárková, Honzovičová.

Olomouc: Madsenová, Valková, Nová, Stümpelová, Pilepičová, Schlegelová, libero Zilbermanová. Střídaly: Lazárková, Kneiflová.