Vstup do poháru řádně zhořkl. Doma s Prostějovem prohráváme 1:3

6. 1. 2022

V úvodním čtvrtfinále Českého poháru volejbalistek hostila Univerzita Palackého Olomouc tým Prostějova. Vysokoškolačky svůj první zápas v letošním ročníku soutěže nezvládly a prohrály 1:3. Odveta je na programu za týden.

Olomoucké utkání zahájil lépe domácí tým, Prostějov však dokázal držet krok (2:0, 2:2, 6:2, 6:5). Až následné čtyři body při servisu Babićové (10:5) dostaly vysokoškolačky definitivně na koně; univerzita navíc přidala další dvě série při podáních Štimacové (12:9, 18:9) a Silvy (18:10, 23:10) a nakonec zvítězila vysoko 25:13.

Také do druhého dějství vstoupil lépe domácí celek (3:0, 4:2), jenže hosté při podání Kvapilové skóre otočili (4:7) a následně svůj náskok navyšovali až na rozdíl sedmi bodů (11:18). Zdálo se být rozhodnuto, ale proti byla servírující Šepeľová, s jejíž pomocí Olomoučanky srovnaly na 18:18. Jenže reakce Prostějova byla rychlá - 19:23 a 21:24. Tři setboly hostí sice pomohla odvrátit Brazilka Silva, po jejímž podání měl dokonce jednu stejnou výhodu domácí tým (25:24), pohrdl jí však a po výsledku 25:27 bylo vyrovnáno.

Koncovkou předchozí sady však olomoucké trápení neskončilo. Opět Kvapilová trápila domácí příjem (2:7) a nic nepomohlo dotažení při servisu Blancové (8:9). Vzápětí to totiž bylo po podáních Loffové 8:16, družstvo VK UP už nenašlo odpověď a prohrálo až příliš hladce 13:25.

Morálka vysokoškolaček se lámala. Vyrovnaný začátek čtvrtého setu skončil za stavu 7:7, pak znovu Loffová zavelela do prostějovského útoku (7:13) a náskok hostujícího celku postupně narůstal. Podruhé z toho byla olomoucká porážka 13:25 a celkový výsledek 1:3, který znamená, že v odvetě musí univerzita, chce-li postoupit do Final Four, zvítězit za tři body a poté ještě zvládnout dodatečný zlatý set.

„Začali jsme ustrašeně a náš herní projev byl slabý, což pro mě bylo zklamání. Potom jsme se do toho ale dostali a rozdílový byl hlavně útok. Nastartovala nás vybojovaná koncovka druhého setu, po ní jsme hráli v euforii, navíc domácí hodně chybovali. Pro nás je hlavně výborné vítězství za tři body. Obě družstva jsou hodně vyrovnaná, ale my půjdeme do odvety s velkou euforií,“ je si jistý trenér Prostějova Miroslav Čada.

„V prvním setu jsme hráli to, co jsme si řekli. Druhá sada přinesla nejlepší a zcela vyrovnaný volejbal. Náš nevyužitý setbol zlomil morál holek, které od třetího setu nebyly na hřišti vidět. Existoval na něm jen jeden tým,“ uznal zklamaný šéf olomoucké lavičky Martin Hroch.

Odvetu čtvrtfinále Českého poháru odehrají Olomoučanky v Prostějově ve čtvrtek 13. ledna opět od šesti hodin odpoledne. Ještě předtím ale přivítají v rámci 19. extraligového kola v sobotu 8. ledna od 18.30 hodin pražský Olymp.

VK UP Olomouc - VK Prostějov 1:3 (13, -25, -13, -13)

Rozhodčí: Ištvanech, Trumpeš

Čas: 89 minut

Diváků: 200

Olomouc: Silva, Moscická, Babićová, Šepeľová Blancová, Štimacová, libero Kulová. Střídaly: Kneiflová, Šmídová, Gambová.

Prostějov: Bajuszová, Fričová, Kvapilová, Faltínová, Smolková, Loffová, libero Stavinovová. Střídaly: Dvořáčková, Kožoušková.