V Českém poháru zbyly na Olomouc tentokrát jen brambory

16. 2. 2023

Loňská historie se neopakovala, i když k tomu nebylo až tak daleko. V minulém ročníku Českého poháru otočily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc utkání o třetí místo proti Olympu Praha z 0:2 a 3:2 a radovaly se z bronzových medailí. Letos vysokoškolačky v boji o bronz opět narazily na Olymp, znovu ztrácely 0:2, snížily a ve vyrovnané koncovce čtvrté sady usilovaly o vyrovnání. Jenže tentokrát se zázrak nekonal a po výsledku 1:3 zbyla na Hanačky nepopulární čtvrtá příčka. Pohárový triumf obhájilo po výhře 3:0 nad Ostravou Královo Pole.

Do boje o bronz lépe vstoupil Olymp (4:2), ale univerzita dokázala rychle vyrovnat (7:7) a sama se ujala vedení (9:11). Olomoučankám se však nedařilo více bodově odskočit a do koncovky bylo srovnáno (17:17, 21:21). Následující dvě výměny daly týmu VK UP velkou naději na úspěch (21:23), jenže další čtyři body patřily Pražankám a s nimi i celý set - 25:23.

Druhou sadu zahájily lépe Hanačky (2:4) a následující průběh byl dlouho podobný jako v prvním dějství. Olomouc si udržuje mírný náskok a jejich soupeř se snaží zůstat alespoň v závěsu (5:9). Ještě před polovinou setu je však vyrovnáno (10:10) a Olymp se následně ujímá vedení 14:12. Hanačky se dlouho pokoušejí vyrovnat, ale rozhodnutí přichází od stavu 19:17, kdy se na servis staví Žáková a i díky ní pražský celek sadu doservíruje - 25:17 a 2:0.

Univerzita tak už zbývá jen znovu se po roce pokusit o pohárový zázrak. A to hned od třetí části duelu, která by mohla být tou poslední. Olomouci se tento záměr brzy daří (6:9) a za stavu 14:20 to vypadá, že snížení je nadosah. Jenže Olymp ještě dokázal koncovku zdramatizovat (17:22, 20:22), přesto si hanácký celek vypracoval za stavu 21:24 tři setboly. První dva sice promarnil, po výsledku 23:25 se však o bronz hraje dál.

Vysokoškolačky usilovně pracují na zvratu i v úvodu čtvrtého dějství (0:2, 2:4), bojovný Olymp s podporou výborně servírující Brancuské je však proti (6:4). Dál se bojuje o každý míč (10:6, 10:9), o něco více navrch má ale stále družstvo z hlavního města (14:11, 16:12). V koncovce se sice Olomouci daří vyrovnat (22:20, 22:22) a naděje na tiebreak je blízko, jenže znovu Brancuská na podání pomáhá Olympu zajistit rozhodující tři body a mečbolovým esem i vytoužený pohárový bronz - 25:22 a 3:1.

„Byl to zápas o třetí místo se vším všudy. Soupeři včera uteklo finále o kousek a my jsme se tady nepotkali s tou správnou formou. Bylo to odbojované jako včera, ale bereme jen brambory. Ukazuje se, že letos budou cenné kovy hodně vysoko a nám nezbývá než se teď připravit na play-off extraligy,“ vyhlíží další výzvy olomoucký kormidelník Martin Hroch.

„Jsem rád za bronz a hlavně za holky, které se po nešťastném semifinále a slzách, kterých bylo mnoho, zvedly a tu placku proti favoritovi vybojovaly. Mě osobně to vnitřně - a nebojím se to říci - se.e, protože jsme ambici na finále letos měli. Styl hry Olomouce nám sedí víc. Připravovali jsme se na jejich tvrdý volejbal a věděli jsme, že musíme být trpěliví. To holky do puntíku splnily,“ radoval se kouč Olympu Stanislav Mitáč.

Do extraligového kolotoče se Olomoučanky vrátí ve čtvrtek 23. února od 18 hodin utkáním 27. soutěžního kola na palubovce mistrovského Prostějova.

 

PVK Olymp Praha - VK UP Olomouc 3:1 (23, 17, -23, 22)

Rozhodčí: Činátl, Velinov

Čas: 114 minut

Diváků: 300

Olymp: Nicole Šmídová, Brichtová, Žáková, Brancuská, Kalhousová, Šimáňová, libera Dostálová, Pešková. Střídaly: Kelnárová, Poloučková, Natalie Šmídová

Olomouc: Šepeĺová, Moscická, Rajlićová, Herdová, Körmendyová, Galvãová, libero Slavíková. Střídaly: Tinklová, Đapićová, Borovcová, Kneiflová, Weidenthalerová

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený. se na svůj účet nebo si vytvořit nový .
Komentáře: 5
V

Václav 17. 2. 2023 00:17:31

Je smutné, když náš trenér po prvním vrcholu sezóny českém poháru řekne, že se holky nepotkali s formou a přitom je za jejich přípravu odpovědný. Je smutné, když trenér nedokáže vést v zápase družstvo tak, aby mu pomohl a ne mu škodil, když prokaučoval první dva sety nesmyslným střídáním v jeho koncovkách. Je smutné, když trenér není schopen připravit kvalitní hráčky tak, aby si udržovaly stabilní formu a jejich hra je v jednotlivých zápasech tzv. nahoru-dolů.

A ještě jedna připomínka na závěr. Klub se už druhou sezónu potýká s problémy na nahrávce. V základu našeho soupeře Olympu podala velmi dobrý výkon nahrávačka Nicol Šmídová, která v našem družstvu 2 roky dělala tzv. roztleskávačku protože ji naši trenéři nedali příležitost.


Upravit komentář

f

fanda UP 17. 2. 2023 08:54:18

Nemohu jen pochopit, že trenérské duo vede téměř půl roku tým a stále nemá jasno o "jádru" 3-4 hráček jako tzv. tahounkách družstva! A jako pouhý divák jsem přesvědčen že tam jsou!

Jak jsem kdysi psal, dobrý hráč ještě neznamená dobrý trenér potvrzuje bohužel i ten "guláš" ve střídáních nejen ve FF. Že holky hrát umí a bojovaly snad viděl každý, ale ten potřebný impuls mimo kurt je nezbytný!

Upravit komentář

B

Bazik 17. 2. 2023 11:10:32

Hoší uplně s Vami souhlasím,blíží se vlastně závěr sezony a trener stale hledá idealní sestavu a pak po vyhranem setu proti olympu už nevystřída jedinou hráčku když se jim přestalo dařit ,uplně jsem rostl u televize

Upravit komentář

V

Václav 17. 2. 2023 13:12:31

Osobně vidím play of hodně černě. Trenér v diskuzi po zápase s Olympem prohlásil, že "placka" bude letos hodně vysoko, předpokládám, že tím myslel naše družstvo. Pokud zbytek nástavby proběhne podle předpokladů skončíme na 6. místě a v play of budeme hrát se Šelmami. Naše vyhlídky jsou v tom případě hodně nízko a celkové šesté místo se jeví jako reálné. Náš pan předseda to vyhodnotí jako úspěch ve stále se zvyšující extraligové konkurenci a prodlouží našemu úspěšnému trenérovi smlouvu o další 3 roky.

Upravit komentář

M

Miroha 17. 2. 2023 13:46:47

Jsem bohužel velmi zklamaný. Vyhlašovaná předsevzetí nenaplňujeme, hra je kostrbatá, nestabilní. Ztrácím víru ve zlepšení. I kdybychom vyhráli v Prostějově nic to neznamená, protože jsme schopni to zase hned někde pokazit.

Upravit komentář