Ukrajinský host v extralize byl nad síly našeho týmu

22. 10. 2022

Pouhý den po vítězné premiéře se Šelmami Brno nastoupily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc v Kutné Hoře k utkání 4. kola extraligy proti ukrajinskému hostu v české nejvyšší soutěži, týmu SC Prometey Dnipro. Vysokoškolačky sice v úvodní sadě mířily k výhře, koncovku ale hrubě nezvládly a pak už po většinu zápasu tahaly za kratší konec. Účastník Ligy mistryň s týmem složeným převážně z ukrajinských reprezentantek nakonec zvítězil 3:0.

Úvodní set přitom dlouho nenasvědčoval tomu, že by hosté byli v Kutné Hoře bez nadějí na body. Univerzita byla po většinu jeho průběhu v mírném vedení (4:7, 12:14), před koncovkou dokonce až o čtyři vody (15:19). Jenže finiš ovládl domácí favorit jednoznačně 10:1 a po výhře 25:20 se ujal vedení.

To byla pro Hanačky příliš krutá facka, ze které se na začátku druhého dějství jen obtížně vzpamatovávaly (4:1, 8:4). Když Ukrajinky při podání Velykokonové navýšily z 8:5 na 15:5, bylo rozhodnuto. Olomoučanky v této části duelu uhrály nakonec pouhých dvanáct míčů.

Ve třetí sadě se hosté ještě pokusili o zvrat (2:5, 4:7), za stavu 8:8 ale bylo opět vyrovnáno a do úniku šly naopak domácí volejbalistky (13:9, 15:10). Druhou půli setu už tým Dnipra kontroloval a po vítězství 25:19 a 3:0 se radoval ze tří bodů.

„O soupeři jsme moc informací neměli, jen pár videí z jejich předchozích zápasů. Ještě před utkáním ale posílili o Kanaďanku Savardovou, která se ukázala být stěžejní postavou jejich hry. Přesto jsme je v prvním setu dostali pod tlak a dlouho sahali po výhře, jenže po hrubé chybě při našem vedení o čtyři body jsme znejistěli, ztratili další výměny a koncovku nakonec prohráli až příliš snadno. To holky poznamenalo a po celý druhý set se v našem týmu nenašel nikdo, kdo by to zvedl. Ve třetí sadě jsme však protočili sestavu a znovu bojovali, bohužel bez úspěchu. Přesto to z naší strany bylo vcelku bojovné a i přes porážku 0:3 se špičkovým evropským družstvem se na náš výkon dá navázat,“ řekl hlavní trenér VK UP Martin Hroch.

„Měli jsme na přípravu velmi krátkou dobu, protože nám přijela klíčová hráčka na poslední chvíli. Z tohoto důvodu jsme měli menší problém v komunikaci, a protože hrajeme s jiným typem míčů, tak jsme se lehce museli vyrovnat i s tím. Jestliže však chceme uspět v Lize mistryň, tak musíme porážet i takto silné soupeře, protože Olomouc je přesně takový typ protivníka,“ konstatoval kouč vítězek Ivan Petkov.

Další ligový zápas odehrají Olomoučanky ve čtvrtek 27. října ve své domácí hale proti Dukle Liberec. Utkání 5. kola nejvyšší soutěže začne v 18 hodin.

SC Prometey Dnipro - VK UP Olomouc 3:0 (20, 12, 19)

Rozhodčí: Poláček, Horký

Čas: 69 minut

Diváků: 90

Dnipro: Milenková, Dorsmanová, Stěpaněnková, Savardová, Dančaková, Velykokonová, libero Němcevová.  Střídala: Karasovová.

Olomouc: Šepeĺová, Moscická, Rajlićová, Herdová, Galvãová, Körmendyová, libera Slavíková, Kulová. Střídaly: Borovcová, Tinklová, Kneiflová.