Ukrajinský host v extralize byl nad síly našeho týmu

22. 10. 2022

Pouhý den po vítězné premiéře se Šelmami Brno nastoupily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc v Kutné Hoře k utkání 4. kola extraligy proti ukrajinskému hostu v české nejvyšší soutěži, týmu SC Prometey Dnipro. Vysokoškolačky sice v úvodní sadě mířily k výhře, koncovku ale hrubě nezvládly a pak už po většinu zápasu tahaly za kratší konec. Účastník Ligy mistryň s týmem složeným převážně z ukrajinských reprezentantek nakonec zvítězil 3:0.

Úvodní set přitom dlouho nenasvědčoval tomu, že by hosté byli v Kutné Hoře bez nadějí na body. Univerzita byla po většinu jeho průběhu v mírném vedení (4:7, 12:14), před koncovkou dokonce až o čtyři vody (15:19). Jenže finiš ovládl domácí favorit jednoznačně 10:1 a po výhře 25:20 se ujal vedení.

To byla pro Hanačky příliš krutá facka, ze které se na začátku druhého dějství jen obtížně vzpamatovávaly (4:1, 8:4). Když Ukrajinky při podání Velykokonové navýšily z 8:5 na 15:5, bylo rozhodnuto. Olomoučanky v této části duelu uhrály nakonec pouhých dvanáct míčů.

Ve třetí sadě se hosté ještě pokusili o zvrat (2:5, 4:7), za stavu 8:8 ale bylo opět vyrovnáno a do úniku šly naopak domácí volejbalistky (13:9, 15:10). Druhou půli setu už tým Dnipra kontroloval a po vítězství 25:19 a 3:0 se radoval ze tří bodů.

„O soupeři jsme moc informací neměli, jen pár videí z jejich předchozích zápasů. Ještě před utkáním ale posílili o Kanaďanku Savardovou, která se ukázala být stěžejní postavou jejich hry. Přesto jsme je v prvním setu dostali pod tlak a dlouho sahali po výhře, jenže po hrubé chybě při našem vedení o čtyři body jsme znejistěli, ztratili další výměny a koncovku nakonec prohráli až příliš snadno. To holky poznamenalo a po celý druhý set se v našem týmu nenašel nikdo, kdo by to zvedl. Ve třetí sadě jsme však protočili sestavu a znovu bojovali, bohužel bez úspěchu. Přesto to z naší strany bylo vcelku bojovné a i přes porážku 0:3 se špičkovým evropským družstvem se na náš výkon dá navázat,“ řekl hlavní trenér VK UP Martin Hroch.

„Měli jsme na přípravu velmi krátkou dobu, protože nám přijela klíčová hráčka na poslední chvíli. Z tohoto důvodu jsme měli menší problém v komunikaci, a protože hrajeme s jiným typem míčů, tak jsme se lehce museli vyrovnat i s tím. Jestliže však chceme uspět v Lize mistryň, tak musíme porážet i takto silné soupeře, protože Olomouc je přesně takový typ protivníka,“ konstatoval kouč vítězek Ivan Petkov.

Další ligový zápas odehrají Olomoučanky ve čtvrtek 27. října ve své domácí hale proti Dukle Liberec. Utkání 5. kola nejvyšší soutěže začne v 18 hodin.

 

SC Prometey Dnipro - VK UP Olomouc 3:0 (20, 12, 19)

Rozhodčí: Poláček, Horký

Čas: 69 minut

Diváků: 90

Dnipro: Milenková, Dorsmanová, Stěpaněnková, Savardová, Dančaková, Velykokonová, libero Němcevová.  Střídala: Karasovová.

Olomouc: Šepeĺová, Moscická, Rajlićová, Herdová, Galvãová, Körmendyová, libera Slavíková, Kulová. Střídaly: Borovcová, Tinklová, Kneiflová.

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený. se na svůj účet nebo si vytvořit nový .
Komentáře: 4
V

Václav 23. 10. 2022 12:17:29

Zápas jsem viděl, Ukrajinky byly samozřejmě lepší, ale dle mého soudu mají do klubu evropské třídy hodně daleko. V prvním setu jsme prohráli koncovku 10:1. Kdyby se totéž nepodařilo dvakrát za sebou Dukle v zápasech s KP a Ostravou, tak bych ani nevěřil, že je to možné.

Když narazíme na lepšího soupeře, tak nám přestane jít příjem a podle toho i vypadá naše hra. Naše tři smečařky z více než 50 nahrávek uhrály 8 slovy osm bodů. Pochválit bych chtěl ale naše účko, které s úspěšností přes 30 % drželo hru.

Dnipro pravděpodobně vyhraje všechny zápasy, takže naše prohra nebude mít na pořadí v extralize žádný vliv.


Upravit komentář

F

Frenk 23. 10. 2022 12:25:17

Vliv to nebude mít žádnej....ale pokud vyhrají všechny utkání, tak úroveň českých týmů není žádná hitparáda...a u Úpéčka jsem myslel, že jsme trošku silnější...

Upravit komentář

V

Václav 23. 10. 2022 13:54:04

Ono to je tak pane kolego, naše holky když se dostanou pod tlak, tak přestanou myslet. Už od kadetek se učí že útok není jen smečovat do postaveného dvojbloku soupeře, ale že možností smečařky je hodně. Ostrá diagonála, nadražení bloku soupeřek, roláda na prázdný střed, šlajz na venkovní ruku bloku, ulívka.

Viděl jsem většinu zápasu MS a většina smečů bylo tak zvané nadražení, žádné tlučení deset čísel nad pásku. Odražené balóny se vzadu v podstatě nedají chytat, je to nejúčinnější útok.

Včera jsem viděl od našich smečařek většinou jen to první, t.j. útok do postaveného bloku a ulívku, tu jsme hráli jen z nouze, kdy nahrávka byla tak špatná, že se s tím nedalo nic jiného udělat.

Ve čtvrtek hrajeme doma s Duklou, která v žádné velké pohodě nehraje a v sobotu jedeme do Ostravy, která v Liberci domácí nachytala na hruškách a moc nechybělo a Dukla by doma prohrála i podruhé. Budou to zápasy pravdy, jak na tom vlastně jsme a jak bude vypadat naše postavení v tabulce.Upravit komentář

T

Tom 23. 10. 2022 18:03:31

Kutné Hoře jsem tam byl přitom, zápas viděl živě, nebyl to špatně zápas, ukrajky prostě byly lepší a silnější i když první set jsme mohli vyhrát!!!

Upravit komentář