Ubránit silný útok Králova Pole, plánuje před startem play-off trenér Petr Zapletal

4. 3. 2021

Před koncem základní části si musel tým volejbalistek VK UP Olomouc poradit bez svého kormidelníka - kouč Petr Zapletal totiž zamířil kvůli pozitivnímu testu na COVID-19 do izolace a domácího léčení. Po velmi mírném průběhu onemocnění už ale opět může své svěřenkyně připravovat ve sportovní hale Univerzity Palackého na další vrchol sezony. Extraligové play-off začíná již v pátek, družstvo z Hané čeká na vlastní palubovce od 18 hodin nevyzpytatelný soupeř VK Královo Pole.


Jaké to pro vás je vrátit se po krátké pauze zpět k týmu?

Samozřejmě jsem na holky už těšil. Bylo to asi patnáct dní, kdy jsem byl pryč. Na zápasy jsem se díval doma a analyzoval jsem to. Pauza byla dlouhá, ale strávil jsem ji pracovně.


Průběh nemoci vás tedy příliš neomezoval?

Měl jsem asi jeden den teplotu, ale jinak jsem se cítil úplně v pohodě. S týmem stejně budu muset chodit na testy, které budou často, pro zápasy nesmí být výsledek starší víc než 48 hodin.


Bylo těžké sledovat zápasy na dálku a nemít možnost něco ovlivnit?

Nebylo to moc příjemné (úsměv). Jsem rád, že to holky a asistent Lukáš Míček zvládli. Byly to dva těžké zápasy, uhráli pět bodů, což je fajn. Byl jsem nervózní a mohl jsem to vidět trochu jinak, což taky není vůbec špatné. Udělal jsem si spoustu poznámek.


Pohled z jiné perspektivy byl tedy přínosný?

Každé utkání, které odehrajeme, ještě sleduju zpětně pro rozbor. Teď to bylo trochu jiné, sledoval jsem to jako běžný divák, ale něco mi to taky dalo. S asistentem jsme si volali každý den, řekli jsme si, jak vypadaly tréninky, a tvořili jsme přípravu na zápas.


Lukáš Míček v nadsázce doufal v pochvalu za výhru v prvním odkoučovaném utkání v české extralize žen. Přišlo ocenění z vaší strany?

Hned po zápase jsem mu volal, že to má za basu piv, za tu vítěznou premiéru. To je jen taková sranda, až sezona a opatření dovolí, tak si můžeme něco dát, třeba v létě (usmívá se). Proti Královu Poli to byl těžký duel, jsem moc rád, že holky zabraly, když se zápas lámal.


Se čtvrtfinálovým soupeřem jste vyhráli až po pětisetové bitvě. Co vám utkání ukázalo?

Řekl bych, že v setech, které vyhráváme, jsme do sedmnáctého, osmnáctého bodu lepším týmem, ale pak se něco stane a přestaneme hrát. Od začátku sezony holkám říkám, že set začíná za stavu 16:16, do té doby je to takové oťukávání soupeře. Pak je potřeba se začít ještě víc soustředit a víc zabrat, pořád to opakuju. Vedení třeba o deset bodů nic neznamená, až v té druhé polovině se rozhoduje.


Královo Pole bude vaším prvním soupeřem v letošním play-off. Kde je jejich síla?

Mají tam dvě velmi dobré útočnice Pavlíkovou a Šunderlíkovou. O ně se opírají celou sezonu. Šunderlíková teď zahrála úplně skvělý zápas a viděl jsem, že holky už nevěděly, jak ji mají bránit. Když ji zavřely lajnu, tak to švihla do diagonály, když trochu otevřely lajnu, tak to dala zase po lajně. Není úplně jednoduché proti ní hrát, je to levačka a je šikovná. Ale nějakou přípravu už v hlavě mám a budeme to muset dodržovat po celou dobu. Musíme prostě jeden směr ubránit.


Taktika na brněnský tým se tedy dolaďuje a play-off může začít? 

Určitě bude záležet taky na našem servisu, aby neměly dobře přihráno. Musíme výborně bránit a odpřihrávat to, servis má Královo Pole napálený. Určitě budou zase riskovat a my to musíme ustát.


Tlak bude na straně soupeře, zní z Brna

Na čtvrtfinálovou bitvu dvou tradičních soupeřů už se chystají ovšem i v brněnském Královu Poli. „Olomouc bude těžký soupeř, podle mě je to jeden z adeptů na titul. Doposud má za sebou dobrou sezonu, zvítězili v Českém poháru a nasbírali cenné zkušenosti v Lize mistryň,“ avizuje kouč VK KP Matúš Kalný. „Síla Olomouce tkví určitě v rychlé hře, výborné souhře a vysoké kvalitě individualit. Minulý víkend jsme ale ukázali jak proti UP, tak proti Liberci, že dokážeme držet krok i s tak silnými soupeři. Utkání s univerzitou mělo velmi solidní úroveň a měli jsme v něm hodně dobrých momentů. Škoda, že jsme je nedokázali završit vítězstvím. Play-off bude ale samozřejmě úplně o něčem jiném. Naší výhodou je, že můžeme hrát uvolněně a tlak bude na druhé straně,“ popsal Kalný.

Jeho tým má po základní části neuvěřitelně vyrovnanou bilanci – poměr setů 35:35, 7 výher za tři body, 2 vítězství za dva body, 2 prohry za 1 bod a 7 proher. „Souvisí to bezesporu s tím, že je náš tým nejmladším v celé extralize – naše výkony nejsou tak stabilní, jako je to v družstvech, která mají zkušenější hráčky. Dobře to bylo vidět například v zápasech proti Šelmám nebo Olympu. Nic to ale nemění na skutečnosti, že oproti loňské sezoně jsme výkonnostně úplně jinde a často nás dělí od lepšího výsledku i proti top týmům pouze nějaký detail, větší trpělivost a klid v rozhodujících situacích,“ uvedl trenér Králova Pole. 

Před startem sezony pomýšlel Matúš Kalný na páté místo po základní části extraligy, což by jeho týmu zajistilo do play-off lepší výchozí pozici. I tak ale hodnotí dosavadní působení svého družstva v extralize pozitivně. „Všechny soupeře, kteří jsou v naší výkonnostní kategorii nebo v tabulce pod námi, jsme doma i venku porazili. Až na jeden domácí víkend s Olympem jsme neměli žádnou negativní sérii špatných výkonů. Bohužel se nám v tabulce nepodařilo předběhnout Ostravu, po přestávce související s pandemií koronaviru nám doma utekl zápas s tímto týmem a nakonec právě tyhle body k pátému místu chyběly,“ řekl Matúš Kalný. 

První čtvrtfinálový duel se bude hrát v pátek Olomouci a královopolský tým se na něj v trénincích pečlivě připravuje. Tréninky jsou zaměřené hlavně na souhru a také na podání, které bude podle hlavního trenéra v této sérii klíčové. Na čtvrtfinále se všechny hráčky i realizační tým už moc těší. „Zápasy v play-off jsou úplně jiné než ty v základní části, loni se navíc play-off vůbec nehrálo, takže se všichni na čtvrtfinále opravdu těšíme. Nálada v týmu je, obzvlášť po posledním zápase proti Olomouci, dobrá a my uděláme pro dobrý výsledek vše, co je v našich silách,“ zdůraznil Matúš Kalný.


Rozpis utkání čtvrtfinále play-off

5. 3. 2021 (18.00 hodin): Olomouc – KP

8. 3. 2021 (18.30 hodin): KP – Olomouc 

11. 3. 2021 (18.00 hodin): Olomouc – KP 

14. 3. 2021 (18.30 hodin): KP – Olomouc

17. 3. 2021 (18.00 hodin): Olomouc – KP


VK UP Olomouc + VK Královo Pole (Barbora Mertová)

Hlavní partneři

Ostatní sponzoři