Turnaj Final Four: od potíží se sestavou po pohárový bronz

7. 2. 2022

Dvě těsné sportovní bitvy, jedna se smolným a druhá se šťastným koncem a na závěr bronzové medaile. Taková byla cesta volejbalistek Univerzity Palackého Olomouc letošním finálovým turnajem Českého poháru v Táboře. Během devíti odehraných setů vysokoškolačky několikrát významně obměnily sestavu na hřišti. Proč? Odpovídá kouč VK UP Martin Hroch.

„Turnaj s námi nemohla aktivně absolvovat naše první nahrávačka Lara Štimacová, která se zranila v posilovně po ligovém utkání s Frýdkem-Místkem. Délka její absence byla odhadnuta na dobu od tří týdnů do dvou měsíců. Proto byla narychlo povolána zkušená Veronika Tinklová, která už vloni v listopadu a prosinci zaskakovala za zraněnou Nicole Šmídovou. Upřednostnili jsme úplné odstavení Lary z tréninkového procesu, abychom riskovali její delší absenci. Pro vyvrcholení Českého poháru byla každopádně mimo,“ vysvětluje Martin Hroch.

Tím však zdravotní trable týmu nekončily. „V semifinálovém utkání s Libercem (1:3) si v poli pohmoždila prst brazilská smečařka Jessica Silva. Podle informací lékařského týmu je možné, že bude chybět v dalším zápase extraligy, rozhodně však bylo vyloučeno, aby nastoupila v nedělním duelu s Olympem (3:2) o bronz,“ zmiňuje trenér Univerzity Palackého.

Jeho výhodou naopak bylo, že díky přestupu last minute disponoval dvěma kvalitními libery, když Denisu Kulovou doplnila 1. února exšternberská Tereza Slavíková. „Obě disponují odlišnými charakteristikami. V turnajovém systému a s vynucenými změnami sestavy způsobenými zraněními bylo potřeba se zamyslet i nad nominací liber. Tereza Slavíková dostala důvěru do utkání o třetí místo a zápas zvládla stejně jako celý tým, který akceptoval hru na tři blokařky. To ale byla varianta, jež přišla na řadu až po podprůměrných prvních dvou setech z naší strany,“ konstatuje Martin Hroch.

Fanoušci, kteří sledovali dramatický souboj o pohárový bronz, si mohli všimnout, že si v koncovce druhé sady podvrtla kotník slovenská smečařka ve službách Olomouce Zuzana Šepeľová. „Zápas sice dohrála, ale je možné, že bude příště v lize také chybět stejně jako Lara a Jessica. Nechci, aby to vyznělo jako hledání výmluv či alibismus, nicméně možná tento výčet pomůže našim příznivcům pochopit některé souvislosti. K tomu je nutno dodat, že v týdnu před Final Four náš tréninkový proces ještě ovlivnila covidová nákaza v družstvu. I proto děkuji realizačnímu týmu i hráčkám za odbojovaný turnaj, z nějž zejména sobotní zápas měl svou kvalitu. Děkuji také fanouškům za jejich podporu,“ uzavírá Martin Hroch.

Komentáře nejsou povoleny.