Rozhodl pátý set pátého zápasu. O zlato si letos nezahrajeme

15. 4. 2022

Tři pětisetové bitvy v řadě spolu svedly v semifinálové sérii extraligového play-off volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc a brněnského Králova Pole. O postupujícím do bojů o titul se rozhodlo až v tiebreaku posledního možného, tedy pátého duelu série. Vysokoškolačky na soupeřově palubovce dvakrát o sadu vedly, nakonec však prohrály 2:3 a stejným poměrem ztratily celé mimořádně vyrovnané a bojovné semifinále.

Úvodní dějství rozhodujícího utkání bylo vyrovnané do stavu 4:4, pak univerzita připsala čtyři body v řadě a královopolské hráčky ji po celý set už jen marně stíhaly. Ve střední pasáži vedly Hanačky o šest bodů (11:17) a koncovku si s přehledem pohlídaly - 16:25.

Královo Pole odpovědělo hned vzápětí - ve druhém setu se ujalo vedení 3:0 a hosté si vzali oddechový čas. Domácí volejbalistky však po něm navýšily své vedení na 8:3, soupeřky se jim ale přiblížily na 8:6 a timeout bral pro změnu brněnský kouč. Po něm jeho svěřenkyně utekly na 13:8, při servisu Štimacové se však i díky jejímu esu Hanačky znovu začaly dotahovat (13:11). Královo Pole vzápětí přitvrdilo v útoku, na smeči se nemýlila Bukovská (16:11) a se svými spoluhráčkami vstupovala do koncovky za výrazného vedení 20:13. Univerzita Palackého sice ještě skóre zkorigovala (22:17), to však bylo všechno. Po výsledku 25:19 bylo srovnáno na 1:1.

Třetí set odstartovaly lépe vysokoškolačky (1:5), následovala bitva o každý míč (7:9), navrch ale měl stále tým VK UP (7:14). Hostující hráčky se opíraly o kvalitní podání, svůj náskok v bouřlivé atmosféře držely (11:17) a v závěru vedly už o devět bodů (11:20). Královo Pole sice ještě rozdíl při servisu Judlové stáhlo (15:20), víc už ale nestihlo - 18:25 a 1:2.

Domácí hráčky ovšem znovu dokázaly rychle zareagovat, čtvrtá část byla v úvodu v jejich režii, na servisu i v útoku je podržela střídající Pavlicová a bylo z toho vedení Brna 10:3. Tým Králová Pole to nakoplo a Olomoučanky se jen marně snažily srovnat krok (20:11). Sadu vyhrály domácí hráčky s přehledem 25:14 a o postupujícím do finále musel rozhodnout již třetí tiebreak v této sérii.

Brno v něm pokračovalo ve stejném rytmu jako v předchozím setu a za stavu 5:2 donutilo Olomouc k oddechovému času. Hosté už se ale k obratu nadechnout nedokázali, a tak si Královopolanky výhrou 15:11 vybojovaly postup do bojů o zlato.

„Kdo si myslel, že to bude jednoznačný zápas, tak volejbalu moc nerozumí, protože mně i kolegovi Richardu Wiesnerovi bylo jasné, že velký souboj bude pokračovat. Bojovalo se o každý balon, ale zápas už byl poznamenaný tou dlouhou sérií, sety se relativně lámaly brzo a ani jednou se tým, který prohrával, nedokázal vzchopit. Všichni se soustředili na to vyhrát co nejvyšší počet setů, a to se nakonec podařilo domácím. Pro nás sezona nekončí, cesta za medailí pokračuje, jen má nyní jinou barvu,“ zdůraznil šéf olomoucké lavičky Martin Hroch.

„Náš tým je neskutečně motivovaný a neústupný a ve všech těžkých momentech našel sílu se zvednout, což je naše obrovská devíza. Jsem moc rád, že můžeme s mými kolegy tento tým koučovat. Věřím tomu, že tahle obrovsky těžká série se líbila všem fanouškům a že je naláká na finálovou sérii, protože v podobě Prostějova nás čeká možná ještě těžší soupeř, ale o tom bude nejlepší se přesvědčit na vlastní oči,” řekl domácí kormidelník Richard Wiesner.

Univerzitu Palackého už v letošní sezoně čeká jen krátká série o ligový bronz, o nějž bude bojovat s vítězem dlouhodobé části soutěže Duklou Liberec. První utkání se uskuteční na severu Čech v úterý 19. dubna od 18 hodin, odvetu bude hostit v pátek 22. dubna od pěti odpoledne Olomouc. Případný třetí rozhodující zápas by byl na programu v pondělí 25. dubna v 18 hodin opět v Liberci.

VK Královo Pole - VK UP Olomouc 3:2 (-16, 19, -18, 14, 11)

Rozhodčí: Kovář, Ištvanech

Čas: 118 minut

Diváků: 750

Královo Pole: Hrušecká, Borrerová, Bukovská, Koulisiani, Jelínková, Pavlíková, libero Digrinová. Střídaly: Judlová, Pavlicová, Kamasová, Veselá, Pelikánová.

Olomouc: Blancová, Štimacová, Silva, Moscická, Babićová, Šepeľová, libera Slavíková, Kulová. Střídaly: Herdová, Kneiflová, Tinklová, Gambová.