První porážka sezony přišla v Ostravě. Zapisujeme alespoň bod

7. 10. 2021

I potřetí v řadě se na začátku nové sezony představily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc na palubovce svých soupeřek. Ve 4. extraligovém kole nastoupily v Ostravě k měření sil druhého a třetího celku neúplné tabulky. A zatímco ve Frýdku-Místku a Přerově slavily třísetové vítězství, na ostravské palubovce padly 2:3.

Úvod utkání byl velice vyrovnaný. Domácí vedli 7:5, hostující celek pak třemi body v řadě otočil na 7:8 a následně zvýšil na 11:14. Ostravské volejbalistky dotáhly na 13:14, od stavu 16:18 zapsaly hned čtyři body v řadě a šly do koncovky s dvoubodovým náskokem (20:18). Od vyrovnaného stavu 22:22 pak uhrály poslední tři výměny a díky výhře 25:22 braly první sadu.

Druhé dějství začalo opět napínavou přetahovanou. Od stavu 7:7 však Ostrava při podání Zemanové odskočila na 12:7, olomoucké snížení z 14:8 na 14:11 už na zvrat nestačilo. Domácí si udržovali chvílemi těsný, chvílemi výraznější odstup až do koncovky, kterou opětovně ovládly poměrem 25:22.

Také na začátku třetí sady se bojovalo o každý bod. Vyrovnáno bylo ještě za stavu 8:8, pak ale hostující tým přidal na důrazu a v bodové úspěšnosti. Vysokoškolačky se ve skóre postupně vzdalovaly (8:12, 9:14) a náskok už si nenechaly vzít - 20:25 a 1:2.

Téměř hororový průběh nabídla čtvrtá část střetnutí. Univerzita při servisu Blancové utekla ze stavu 7:5 pro domácí na 7:14, domácí tým kontroval podáním střídající Jasečkové (9:15, 14:15). Ani další úprk Hanaček úspěch nepřinesl (15:18, 18:18) a koncovka tak přinesla nervy na obou stranách. První setbol měli hosté (23:24), poté následovaly tři mečboly Ostravanek a až tři body Olomouce od stavu 27:26 na konečných 27:29 znamenaly vyrovnání a nutnost hrát rozhodující zkrácenou hru.

Úvod tiebreaku se nesl ve znamení předchozích setů. Srovnáno bylo ještě za stavu 5:5, Ostrava poté odskočila (7:5) a strany se v utkání naposledy měnily za stavu 8:6 pro domácí tým. Ostravské volejbalistky už si náskok dokázaly udržet a nakonec zvítězily 15:11 a 3:2.

„Utkání jsme si prohráli špatnou obranou na síti. Velké rezervy jsme měli i v útočné fázi a na servisu, ale právě obrana byla příčinou naší porážky. Jediné pozitivum vidím v tom, že jsme to za stavu 0:2 na sety nezabalili a odvezli si alespoň jeden bod,“ konstatoval šéf olomoucké lavičky Martin Hroch.

„Z naší strany jsme viděli výborný vstup do zápasu proti týmu, který je se spoustou cizinek jasným favoritem ligy. Bohužel jsme nebyli tak důrazní a agresivní další dva sety, ale důležité bylo, že jsme se vrátili do zápasu i po prohrané koncovce čtvrté sady, řekl bych smolně prohrané. Tiebreak už byl zcela jednoznačný. Takové zápasy musí samy o sobě zvát daleko více fanoušků do hlediště a my chceme hrát pro diváky. Holky odehrály bombastický zápas,“ chválil trenér Ostravy Zdeněk Pommer. 

V sobotu 9. října čeká Olomoučanky premiérový duel tohoto ligového ročníku před domácím publikem. V utkání 5. extraligového kola vyzve Univerzita Palackého od 17 hodin pražský Olymp.


TJ Ostrava - VK UP Olomouc 3:2 (22, 22, -20, -27, 11)

Rozhodčí: Trumpeš, Peloušek

Čas: 125 minut

Diváků: 150

Ostrava: Zemanová, Pospíšilová, Štrbová, Jedličková, Kotlabová, Nečiporuková, libero Jančová. Střídaly: Kašparová, Bauerová, Jasečková, Chládková.

Olomouc: Gambová, Moscická, Štimacová, Šepeľová, Blancová, Babićová, libero Kulová. Střídaly: Šmidová, Lazárková, Kneiflová.

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený. se na svůj účet nebo si vytvořit nový .
Komentáře: 5
M

Mirek 8. 10. 2021 10:01:03

Asi mi zase bude spousta fandů nadávat ale já to vidím trochu jinak než bylo v komentáři. Prohráli jsme zápas proto, že nám vůbec nefunguje nahrávka. Jak Štimac, tak Šmídové se nedaří tzv. chytit a trenér je za zápas několikrát střídá v naději, že to přeci jenom půjde. Obě nahrávačky toho v loňské sezoně odehrály minimum . V Záhřebu byla na nahrávce jednička reprezentantka Perič a u nás zase Valková. Teď oběma hokám chybí praxe a chce to hrát a zase hrát. Navíc se nám včera nedařil příjem, Ostrava má stínění na servisu přivedeno k dokonalosti. Přesto by se s tím zejména libero mělo vypořádat. Když ale nedokáže dostat na příjmu alespoň třetinu přihrávek do trojky, tak je to pro tvorbu hry nahrávaček hodně složité. I přes prohru se mi líbily na bloku Blanco, jejíž potenciál v útoku středem není zatím zdaleka využit, na smeči Šepelová a na účku Babič. Gambová podle mě není zdravotně v pořádku i když hraje v základu a pořád se neobjevuje brazilská smečařka Silva, která laboruje s výronem v kotníku.

Upravit komentář

V

Václav 8. 10. 2021 11:47:10

Ve svazových statistikách je uvedeno, že Olomouc měla 18 bodových bloků, Ostrava 13. Nevím jestli to bylo pro trenéra málo když napsal, že jsme to prohráli na blocích. Osobně bych se přikláněl spíš ke špatnému příjmu a z toho pramenící chaotické nekvalitní nahrávce. Trenér Pommer v hodnocení zápasu řekl, že dle jeho názoru je Olomouc velkým favoritem ligy, o to více si výsledku cení. S jeho názorem rád souhlasím, myslím ale, že je nejvyšší čas, aby to začalo být ve výsledcích vidět.

Upravit komentář

H

Homer 8. 10. 2021 11:58:59

snad si to brzy sedne, je to úplně nový tým a máme za sebou teprve 3. zápas !! už se těšíme jak zítra zafandíme !!

Upravit komentář

f

fanda UP 8. 10. 2021 15:26:51

Neplačme nad prohrou ve třetím utkání nové sezony, ono zrovna být favorizován již nyní je kontraproduktivní - za půl roku se uvidí. Mne mnohem více zajímá zda bude na Youtube přenos, když podmínky vstupu do haly jsou striktně a v zákonném rozporu a svaz přenosy řeší "systematicky" jako vždy!!! Mne jako rizikovou skupinu a podotýkám celou pandemii zdráv nemajíce potřebný "cár papíru" nepustí. Bohužel klub přijde o tolik potřebné penízky ze vstupného.

Upravit komentář

D

DNK 8. 10. 2021 21:32:39

Oproti Mirkovi a spol budu mnohem pozitivnější a jak jsem si teď přečetl hodnocení obou trenérů, tak já s nimi naopak naprosto souhlasím. Důvod je asi ten, že já na tom zápase byl a to je rozdíl než to sledovat u pc. Druhá věc je, že volejbal neposuzuji jen na základě statistik, ale více pocitem. Holky zažili včas potřebnou zkušenost a to, že naše extraliga nebude jen o Přerovu, kde potkaly odevzdaný tým nebo Frýdku Místku. Za mě rozhodlo srdíčko, domácí byly nažhavené, podpořené emotivním trenérem a skvělým publikem, nato naše hráčky přistoupily později a výsledkem byl výborný zápas jaký jsem už dlouho v extralize neviděl a zato patří pochvala oběma celkům. Co se týče kritiky na příjmu, tak jsem se zaměřil na pokyny trenéra domácích a vím, že když to nevycházelo na libero, které za mě zahrálo výborný zápas, tak se podávalo na Gambovou a Šepelovou a tam už chyby byly. Určitě bylo vidět, že to neklape ideálně nahrávačkám, částečně servis a Blanco taky více útočných chyb, ale jak už píši výše, nelze srovnávat čtvrteční Ostravu s předešlými soupeři. Závěrem bych si dovolil i za hráčky říct, že kritika fanoušků je pořebná, ale na druhou stranu by jste se na oplátku vy mohli pokusit proměnit komorní atmosféru v Olomouci v pořádný kotel, který hráčky vyburcuje, protože v tomhle měřítku můžeme závidět jak Přerovu nebo Šternberku o Ostravě nemluvě." fandovi UP" vzkazuji, že nemá propadat panice a v sobotu nechť prověří opatření osobně....

Upravit komentář