Prohra s Královým Polem = čtvrtfinále proti Prostějovu

16. 3. 2023

Dlouhodobou část extraligy zakončily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc domácím zápasem jejího 33. kola proti brněnskému Královu Poli. V pohledném a dramatickém utkání měl nakonec o něco více navrch hostující tým, který si díky výhře 3:1 udržel druhou příčku před play-off, v němž narazí na Ostravu. Vysokoškolačky spadly na šesté místo a čeká je Prostějov.

Začátek zápasu patřil hostům z Brna, kteří si při servisu Bukovské vybudovali šestibodový náskok (3:4, 3:9) a vedení si drželi i nadále (4:10, 8:12). Univerzita se sice několikrát dostala až na dostřel jediného bodu (11:12, 15:16), před koncovkou ale znovu výrazněji ztrácela (15:19, 17:22) a nakonec prohrála 21:25.

V úvodu druhého dějství si oba týmy vyměnily bodové pozdravy (4:1, 4:4), poté se ztrátovalo až do stavu 7:7, kdy se znovu jako první vrhly do útoku domácí volejbalistky a po servisech nahrávačky Galvãové vedly 12:7. Hanačky se viditelně uklidnily a s velkou chutí začaly navyšovat svůj náskok (16:9). Pohromu Brna dokonala domácí Kneiflová, která se za stavu 20:14 postavila na podání a vydržela tam až do konečného výsledku 25:14 a vyrovnání na 1:1.

Jenže vysoká výhra měla na tým VK UP jakýkoliv jiný než kýžený povzbuzující účinek. Ve třetí části to bylo z pohledu domácích brzy 3:7 a pak už to šlo rychle - 6:12, 7:15, 8:17. Ještě jednou mohla Olomouci pomoct servírující Kneiflová (13:21, 18:21), jenže následující čtyři výměny patřily Královu Poli a s nimi i celý set - 18:25 a 1:2.

Vysokoškolačky v duelu nutně potřebovaly bodovat, aby pro play-off udržely čtvrté místo a výhodu prvního čtvrtfinálového zápasu v domácím prostředí, a ve čtvrté sadě se do protivníka zakously (6:2, 8:3). Nápor Olomouce až na drobné výpadky (10:5, 10:8) nepolevoval (18:13), a to až do stavu 20:15, po němž se na podání dostala hostující nahrávačka Borrerová a s její výraznou pomocí brněnský tým otočil na 20:21. Koncovka se změnila v přetahovanou o každý bod, k mečbolu se nakonec propracovali hosté (23:24), kteří jej hned dokázali proměnit a po výsledku 23:25 se radovali z celkové výhry 3:1.

„V Olomouci se nehraje na krásu, ale na vítězství. Pro nás to dnes bylo obrovsky náročné, protože domácí tým hrál neskutečně dobře na síti i v poli. O výsledku rozhodly maličkosti,“ řekl hostující kormidelník Erik Nezhoda.

„Do zápasu jsme vstoupili hodně nervózně, protože si všichni uvědomovali, co je ve hře. Podle toho to také ze začátku vypadalo, byla tam spousta chyb, bloků v síti a zkažených servisů. V koncovce jsme se z tohoto stavu dostali a potvrdili to ve druhé sadě, v níž celý tým perfektně plnil pokyny. Pro mě je nepochopitelný začátek třetího setu, kdy nikdo z našeho družstva nebyl ve hře a celá šestka byla zralá na vystřídání. Čtvrtou část jsme i přes konečnou prohru měli paradoxně téměř celou pod kontrolou až na jednu rotaci, ve které jsme dostali pět bodů a Brno už si pak závěr zkušeně pohlídalo. Prohráli jsme, soupeři gratuluji k vítězství a jako pozitivum před play-off beru to, že jsme si dokázali, že umíme hrát vyrovnaně i se silnými soupeři,“ konstatoval domácí kouč Martin Hroch.

Čtvrtfinálovou sérii play-off proti Prostějovu zahájí univerzita na soupeřově palubovce v sobotu 25. března. V Olomouci se bude hrát v úterý 28. března od 18 hodin a znovu v Prostějově v pátek 31. března. Případný čtvrtý duel by se uskutečnil v pondělí 3. dubna v hale UP a pátý ve čtvrtek 6. dubna na hřišti protivníka.


VK UP Olomouc - VK Královo Pole 1:3 (-21, 14, -18, -23)

Rozhodčí: Ostranský, Olt

Čas: 103 minut

Diváků: 300

Olomouc: Šepeĺová, Moscická, Rajlićová, Herdová, Kneiflová, Galvãová, libero Slavíková. Střídaly: Weidenthalerová, Tinklová, Borovcová, Đapićová

Královo Pole: Kuníková, Hrušecká, Borrerová, Bukovská, Koulisiani, Nikolová, libero Digrinová. Střídaly: Stojkovićová, Kamasová, Rožnovjaková, Pelikánová

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený. se na svůj účet nebo si vytvořit nový .
Komentáře: 3
T

Tom 16. 3. 2023 23:53:43

To zas bylo, holky konečně začít hrát!!!!!

Se vzchopit a dát do toho srdce, bojovnost,nasezení a chtít vyhrát, vyhrávat!!!Upravit komentář

V

Václav 17. 3. 2023 14:30:35

Tak marně přemýšlím, kdy jsme před play of skončili ve druhé polovině tabulky se 12 porážkami. Že v jednom zápase podají holky hodně dobrý výkon a v dalším na ně padne tzv. deka už jsem si také zvykl. Že důvod tohoto stavu ale nezná jejich trenér je smutné.

Ve včerejším zápase jsme prohráli především proto, že jsme měli bezzubý útok. Herdová 14%, Šepelová 20% a Adélka z 12 nahrávek 0 bodů !!!

Účko Rajlič měla 34% a druhé účko Dapič skoro trenér nepustil na plac 50% ze 4 nahrávek.

S nahrávačkami dělal trenér už klasické šachy, myslím že Brazilka byla i přes chyby podstatně lepší a měla dostat ve čtvrtém setu prostor.

Ve čtvrtfinále jsme si "vybojovali" prostějovské VK, které stejně jako my, se před play of hledá. Z dalších možných soupeřů t.j. Olymp a Šelmy to vypadá jako nejschůdnější cesta za vytouženým podiem.

Trenér má týden na to, aby připravil děvčata na první zápas v Prostějově. V sestavě má 2 na české poměry nadstandartní účka. Stálo by za úvahu nasadit jedno z nich na post smečařky a zajistit příjem s liberem a druhou smečařkou. Mám takový dojem, že Liberec něco takového zkoušel, protože jeho smečařky mají s příjmem dlouhodobé problémy.

Upravit komentář

M

Miroha 17. 3. 2023 15:31:20

Pro mě je také až 6. místo po nadstavbé silným zklamáním.V průběhu se spekulovalo snad i o 4. místě. Skutečnost je bohužel podstatně horší. Prostějov zdaleka nebude slabým soupeřem. Nechápu, jak tak zkušenostmi zralé družstvo dokáže ztratit s podstatně mladšími tolik koncovek.

Upravit komentář