Postupový mečbol přinesla výhra 3:1 v Brně

21. 3. 2022

Jedno vítězství dělí volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc od postupu do semifinále letošního extraligového play-off. Druhou výhru z požadovaných tří vybojovaly vysokoškolačky v Brně, když přetlačily domácí Šelmy po dramatickém průběhu 3:1 a na zápasy tak vedou už 2:0.

V úvodním setu se jako první osmělily hostující volejbalistky (4:8), které si následně udržovaly náskok dvou až čtyř bodů. V polovině sady však o něj přišly nejprve téměř (10:14, 13:14) a poté úplně (13:17, 17:17). Ve vyrovnaném závěru měla nejprve setbol univerzita, následně Brno a pak znovu dvakrát hosté, kteří uspěli až na třetí pokus - 26:28 a 0:1.

Začátek druhé části však přinesl dvě rychlé bodové série Šelem při servisech Benediktové a Mikyskové a výrazné vedení Brna 8:1. Náskok domácích se ale postupně rozplýval (11:9), až zmizel docela (12:12). Následoval ovšem další nápor (18:14, 21:16), který už olomoucký tým neustál; po výsledku 25:21 bylo vyrovnáno.

Dlouho vyrovnaná třetí sada se ve své prostředí pasáži začala pomalu převracet na brněnskou stranu (14:10, 17:14), souboj plný zvratů však teprve gradoval. Hanačky skóre otočily (18:21) a mířily za výhrou, jenže Šelmy se nevzdaly (19:22, 22:22). Až následné tři výměny pro univerzitu v řadě znamenaly konečné skóre 22:25.

Tento moment zápas definitivně převážil na olomouckou stranu a čtvrté dějství bylo od počátku v režii hostí (1:5, 4:9). Šelmy ještě zabojovaly (9:11), jejich vzdor ale neměl dlouhého trvání (10:15, 11:18). Družstvo VK UP ovládlo čtvrtý set hladce 25:16 a celý druhý duel série 3:1.

„V prvé řadě jsem rád za naši druhou výhru a holkám k ní gratuluji. Byl to ještě kvalitnější a atraktivnější zápas než ten náš první domácí. Úvodní set jsme vybojovali v koncovce, ve druhém nás ale domácí silně zatlačili servisem. Utkání se lámalo ve druhé sadě, v níž jsme dlouho tahali za kratší konec, ale podařilo se nám v závěru vývoj těsně otočit. Pak už Brno nenašlo energii na zvrat. Máme druhé vítězství, ale do semifinále postoupí ten, kdo jich bude mít tři,“ ví trenér vysokoškolaček Martin Hroch.

Třetí a možná již rozhodující čtvrtfinálové utkání bude hostit olomoucká univerzitní hala ve čtvrtek 24. března od 18 hodin.

VK Šelmy Brno - VK UP Olomouc 1:3 (-26, 21, -22, -16)

Rozhodčí: Gall, Možnár

Čas: 98 minut

Diváků: 100

Brno: Benediktová, Mikysková, Pluhařová, Širůčková, Nováková, Komárková, libero Chevalierová. Střídaly: Podhrázká, Borovcová, Beránková.

Olomouc: Šepeľová, Kneiflová, Tinklová, Silva, Blancová, Herdová, libero Slavíková. Střídaly: Štimacová, Moscická.