Pohled předsedy: Utestujeme sport k smrti?

30. 1. 2022

Absurdní doba, v níž pouhé setkání s někým smrkajícím odsoudí naprosto zdravého člověka k několikadennímu pobytu v domácí vazbě. Podle těch, co o tom rozhodují, se tak děje kvůli našemu bezpečí a záchraně životů. A podobně absurdní je i situace ve sportu. Na jedné straně se malé akce zakazují a ty o něco větší blahosklonně ponechávají svému osudu, ovšem v podmínkách jejich naprosté nerealizovatelnosti. Na druhé straně tu máme bizarní olympiádu kdesi v mocné Číně, kde bude o medailistech rozhodovat větší počet dodaných negativních testů. Inu peníze nesmrdí a jsou vždy až na prvním místě.

Extraliga volejbalistek přišla minulou sobotu takříkajíc na poslední chvíli o tři z pěti zápasů 22. kola včetně toho v Liberci, kde měl hrát náš tým. Podobné to bylo i v předchozím kole a další budou velmi pravděpodobně následovat, takže únor bude možná připomínat proslulé herní nonstop maratony na 24 hodin. V takové české hokejové extralize si zase spolu zbylé kluby mimo klatbu hledají soupeře a termíny jak osamělí jedinci rande někde na internetové seznamce. V obou případech se přitom nejedná o žádné soutěže v cvrnkání kuliček (nic proti nim), ale o významná odvětví, která bývala a snad ještě trochu jsou výkladními skříněmi našeho sportu. Jenže stačí jedna jediná nákaza jedním jediným vyvoleným z mnoha a mnoha virů a celý tým si pár dní nezahraje. Co na tom, že nositel toho viru by mnohdy mohl štípat dříví nebo nosit své spoluhráče či spoluhráčky na ramenou bez zadýchání.

A co mají teprve říkat amatérští sportovci, jejichž akce se v zájmu údajné bezpečnosti zcela znemožňují nebo přímo zakazují? Pořádat třeba běžecký závod na čerstvém vzduchu pro více než sto trénujících a hýbajících se nadšenců je rovno téměř obecnému ohrožení. Bodejť, jinak než v atmosféře strachu by se lidem těžko vnucovaly kýble rychlokvašené vakcíny, haldy vskutku ekologických respirátorů a samozřejmě nepostradatelné testy. Byznys je byznys, přátelé, ten si rozvracet nedáme.

A pak tu máme onu monstrakci zaštítěnou pěti kruhy pana de Coubertin, která se bůhví proč poslední roky většinově koná na rusko-čínském záhumenku světa. Ačkoliv její smysl byl původně úplně jiný, rovněž olympiáda je dnes více než cokoliv jiného obřím generátorem dolarů, rublů či jüanů. A o ty nelze v žádném případě přijít! Sportovci sice více než o branky, body a sekundy soutěží o negativní testy a jejich nominace trochu připomíná živou střelnici, ale diváci si zato přijdou na své. Tedy ti televizní. Hlavně když u toho pojídají ty správné pochoutky a popíjejí ty správné nápoje, jak káže oficiální olympijská reklama. Tak to má být.

Zatímco tedy volejbalový či hokejový zápas nebo malý běžecký závod ohrožuje a zabíjí, obři miliardový cirkus je hrdým výsměchem lidstva tomu zlému viru. Peníze stále nesmrdí a pořád jsou na tom prvním - zlatém místě. Sláva vítězům!


Jiří Zemánek

Komentáře nejsou povoleny.