Po velkém obratu s Olympem máme pohárový bronz

6. 2. 2022

Po semifinálové porážce od Liberce toužily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc rozloučit se s letošním ročníkem Českého poháru alespoň ziskem bronzových medailí. V cestě jim stál pražský Olymp, který o den dříve vzdoroval ve velké formě hrajícímu Královu Poli v pěti setech. Do tiebreaku se nakonec dostalo i utkání o třetí místo - vysokoškolačky s Pražankami prohrávaly už 0:2, ale nakonec zvítězily 3:2 a vybojovaly bronzové medaile.

Do úvodního setu vstoupil lépe Olymp a do jeho poloviny si udržoval drobný náskok. Olomoučankám se sice podařilo srovnat krok, jenže soupeře to nerozhodilo a do koncovky šel s komfortním bodovým polštářem, který si už nenechal vzít - 18:25.

Podobně vyhlížel také začátek druhé sady, v níž Olymp vzápětí odskočil na tříbodový rozdíl (3:6). Univerzita se ještě dostala do kontaktu, ale následné šňůry při podání Kalhousové a Šimáňové daly pražskému celku pohodlný sedmibodový náskok (6:13). Tlak Olympu setrvával a rozdíl byl pro Hanačky už kritický (10:23). Tým VK UP sice odvrátil čtyři setboly, ale více nestihl - 16:25 a 0:2.

Olomoucký trenér Martin Hroch pak zamíchal sestavou a vyplatilo se. Vysokoškolačky se dostaly do vedení 6:2, Olymp se však rychle oklepal a záhy srovnal (8:8). V polovině setu se pak dokonce odpoutal od Hanaček na dva body, ale Pražanky se pak možná zalekly vítězství a po třech nevynucených chybách pustily protivníka zpátky do hry. Osmibodová šnůra Moscické na servisu dala univerzitě pohodlný náskok do koncovky, která vyzněla jasně pro Olomouc - 25:19.

Vysokoškolačky pokračovaly ve zlepšeném výkonu i ve čtvrtém dějství a od začátku si v něm udržovaly tří až čtyřbodový náskok. Postupně jej navíc nadále navyšovaly (16:9), a to hlavně díky zlepšené hře v obraně. Náskok už si udržely a po výhře 25:17 si vynutily rozhodující pátý set.

Ten byl vyrovnaný až do stavu 5:4 pro Olomouc, vzápětí už to však bylo 8:4. Hráčky Olympu odešly na útoku a po jejich sérii ofenzivních chyb vedla Univerzita Palackého 14:8 a definitivně 15:9.

„K dnešnímu utkání sedí nejlépe fotbalové vyjádření. Byl to zápas dvou poločasů, z nichž první byl jednoznačně pro nás, druhý pro Olomouc a my to pak už nezvládli. Gratuluji soupeři k třetímu místu a děkuji svým holkám, protože tady ostudu neudělaly, přestože končíme na nepopulárním čtvrtém místě,“ konstatoval trenér Olympu Stanislav Mitáč.

„Měli jsme strašný vstup do zápasu, Olymp byl jednoznačně více namotivován. Musel jsem sáhnout k sestavě, kterou ani netrénujeme, a museli jsme si důrazně říci, že hrajeme o medaili. Paradoxně tým nakoplo zranění Zuzky Šepeľové, která dohrávala se zatnutými zuby. Musím holkám poděkovat, že to nevzdaly a průběh otočily,“ řekl olomoucký kouč Martin Hroch.

Zpět do extraligového kolotoče se vysokoškolačky vrátí v sobotu 12. února, kdy v rámci 23. soutěžního kola hostí od 17 hodin brněnské Královo Pole.

VK UP Olomouc - PVK Olymp Praha 3:2 (-18, -16, 19, 17, 9)

Rozhodčí: Velinov, Dušek

Olomouc: Herdová, Blancová, Babićová, Šepeľová, Moscická, Tinklová, libero Slavíková. Střídaly: Kneiflová, Šmídová.

Olymp: Virtová, Brancuská, Patočková, Kalhousová, Šimáňová, Smutná, libero Pešková. Střídaly: Šmídová, Poloučková, Bartošová, Brichtová, Lukešová.