Petr Zapletal: Vyhrála ta nejhorší varianta řešení

20. 3. 2021

Ambice volejbalistek Univerzity Palackého Olomouc bojovat o nejvyšší příčky ve vyřazovací fázi letošního ročníku extraligy zůstanou nenaplněny. Po dlouhodobém úsilí je z ukončení sezony kvůli zdravotním problémům v družstvech soupeřů zklamaný také kouč vysokoškolaček Petr Zapletal. „Určitě se mělo rozhodnout na hřišti, každý z nás trenérů a hráček by tam akceptoval případnou porážku,“ je si jist šéf olomoucké lavičky.


Svazové orgány zpečetily předčasný konec sezony a zachování umístění po základní části. Jaký je váš pohled na toto rozhodnutí?

Je to pro nás velké zklamání. Myslím si, že variant muselo být o hodně víc. Český volejbalový svaz a zástupci klubů ale podle mě vybrali tu nejhorší. Celou sezonu všichni chtějí, aby profesionální sport fungoval. Vláda to nakonec povolila, dvakrát týdně jsme byli na testech, bylo to docela těžké období. Najednou pak před vrcholem sezony přijde taková tragédie pro sport.


Jak byste situaci řešil?

Prioritou mělo být nějak sezonu dohrát. Byly možnosti počkat na Brno a Ostravu, až vyjdou z karantény. Pak mohly být série zkrácené, případně se dalo hrát semifinále a finále jen na jeden zápas. Nebo na dva zápasy a zlatý set, také mohl být turnaje Final Four. Určitě se mělo rozhodnout na hřišti, každý bychom tam akceptovali porážku. Ale třetí místo po takovém rozhodnutí já akceptovat nemůžu.


Prostor dohrát soutěž tedy podle vás byl?

Určitě, nejzazší termín kvůli reprezentaci byl 18. dubna. Měli jsme tak necelý měsíc na pár zápasů, takže prostor by tam byl.


Jak moc bylo pro tým náročné v průběhu sezony udržet neustále zvýšenou opatrnost, aby nedošlo k nákaze?

Než začalo play-off, tak jsem měl s holkami poradu. Říkal jsem jim, ať mají v hlavě jen volejbal, vyhýbají se třeba návštěvám a soustředí se měsíc jen na play-off. Vím, že moje holky to dodržovaly. Nemůžeme ale mít nikomu za zlé, že se to v jiných klubech stalo a byly tam pozitivní testy. Covid je tu s námi ale už rok, měl se na to systém nějak lépe připravit. Takové zrušení nepřijímám.


Jaké jsou teď další plány vás a vašeho týmu?

V pondělí máme schůzku s vedením, asi do středy budeme trénovat, spíš nějaké kolektivní hry. Bude záležet na vedení, kdy pošle zahraniční hráčky domů. Pak budou nějaká jednání, budeme si chtít s hráčkami sednout a říct si, co bude dál. Bude se jednat o smlouvách, některé holky pojedou také na reprezentační sraz.


Když se za celým ročníkem ohlédnete, jste spokojený s tím, co se vám podařilo?

Byla to úspěšná sezona. Naší prioritou bylo předvádět obstojný volejbal v Lize mistryň a hrát finále v Českém poháru, to se nám podařilo. A dále být ve finále extraligy. Tam jsme se nedostali. Pracoval jsem s určitou periodizací zátěže, dali jsme si nějaké vrcholy sezony a dařilo se nám na ně chystat. S časováním fazony přišly i některé útlumy a porážky. Teď bylo vidět, že forma šla znovu nahoru. Bylo to dobře nastavené, ale toho dalšího cíle už jsme bohužel nemohli dosáhnout. I když já pevně věřím v to, že by se nám to podařilo.


Při sestavování náročného plánu na všechny soutěže jste bezpochyby počítali s rozhodujícími zápasy v play-off.

Samozřejmě bych k zápasům v základní části přistupoval jinak, kdyby se vědělo, že nebude play-off. Sezonu i složení kádru bychom pak rozvrhli jinak. Zátěž byla extrémní. To by snad nevydrželi ani chlapi. Holkám hrozně moc děkuji, skoro bez zranění zvládly celou sezonu. Velký dík a pochvala patří i kondičnímu trenérovi Kubovi Přichystalovi, který na tom má velký podíl.


Sezona přinesla různé nevšední zážitky, při uzavření vnitřních sportovišť jste trénovali dokonce na antukovém kurtu.

Musím holkám poděkovat, že to tak zvládly (usmívá se). Některé dny byly opravdu velmi těžké. Pořád jsme museli chodit na covidové testy, kvůli Lize mistryň ještě častěji. Bylo to nepříjemné. Na začátku sezony byly bohužel odchody z týmu. Pak jsme to doplnili kadetkami, ty následně zamířily do Šternberku a odtud přišly další dvě hráčky. Podmínky nebyly úplně ideální, ale vypořádali jsme se s tím. Klacky nám padaly pod nohy, ale sebrali jsme je nebo přeskočili a šli jsme dál. Holky musím pochválit, opravdu jsou to profesionálky. Kolektiv byl jeden z nejlepších, co jsem kdy zažil. Hodně dobře se mi s nimi pracovalo a ještě jim za to poděkuji.


Panovala spokojenost i s progresem mladých hráček, že?

S asistentem jsme viděli, že šly každým tréninkem nahoru. Měli jsme tady zkušené hráčky z reprezentace a ze zahraničí a ty mladé vedle nich rostly. Opravdu se hodně zlepšily a sezonu si užily. Musí dál kvalitně trénovat a šanci určitě dostanou. Když budou mít zápal pro každý trénink, tak výsledky přijdou. Po dobrém základu z tréninku je pak samotná hra takovou třešničkou na dortu.


Přínosné poznatky by měly získat v reprezentaci také tři členky kádru, které jsou v širší nominaci.

Je to určitě skvělá zpráva. Myslím, že tam mohla být i Nicole Šmídová, ale ta se bohužel zranila. Ale i tak je to pro Olomouc velké pozitivum. Katka Valková by mohla být první nahrávačkou a Ema Kneiflová a Lucka Nová se o to budou muset poprat. Ale získají cenné zkušenosti s reprezentací.


Máte za sebou druhou sezonu, která se nedohrála kvůli epidemii onemocnění Covid-19. Co byste si přál do té příští?

Já bych si přál, aby se pro ni jasně nastavila pravidla. Jestli to bude s play-off, nebo bez. Abychom věděli, jak se připravovat. Aby se znovu nestalo to co letos. Je to degradace celoroční práce hráček a trenérů. Chtěl bych, aby se to už neopakovalo a taky aby se hráčkám vyhýbala zranění a měly pořád chuť trénovat a hrát.

Hlavní partneři

Ostatní sponzoři