Od zahraničních hráček jsme čekali více, říká trenér volejbalistek Olomouce Jan Drešl po sedmém místě v extralize

29. 3. 2024

Až sedmé místo patřilo po základní části extraligové soutěže volejbalistkám VK Šantovka Olomouc UP. Ve čtvrtfinále play-off narazily vysokoškolačky na druhý Prostějov a přes velmi bojovný výkon a vyrovnané úvodní zápasy, které favorit vyhrál až po pěti setech, se s vyřazovací částí i sezonou rychle rozloučily. „Cíl v podobě šesté příčky jsme nesplnili, ale byly tam objektivní příčiny v podobě zdravotních výpadků klíčových hráček. Pokud se chceme posunout opět výš, kádr bude třeba posílit,“ říká v posezonním rozhovoru trenér Šantovky Jan Drešl.

Trenére, jak tedy hodnotíte pro vás již skončenou sezonu? Pojďme se nejprve podívat na její základní část.

Do sezony jsme vstoupili dobře, cenným vítězstvím na Olympu. Pak jsme postoupili v Českém poháru, ale zranila se nám v něm na měsíc střední blokařka Míša Nečasová, což mělo vliv na souhru týmu. Nesehranost se zaskakující blokařkou nás pak stála ztráty důležitých bodů. Pak jsme byli schopní nějaké uhrát, posunuli jsme se tabulkou výš, ale v závěru jsme spadli, protože jsme poztráceli body s týmy jako Frýdek-Místek, Přerov či Šternberk. Po uzavření přestupového okna nám situaci ještě zkomplikovaly zdravotní potíže v našem úzkém kádru. Zranila se a ukončila sezonu útočnice a dobrá přihrávačka Adéla Farská, pak přišly indispozice nahrávaček Přibylové, která se zotavovala z mononukleózy, a Kanaďanky Shevkenekové, jež se nešťastně zranila v tréninku. Šestinu zápasů základní části jsme byli bez nahrávaček. Libero Bára Chaloupková neskutečně zaskočila na smeči, na liberu hrála své první extraligové zápasy čerstvě patnáctiletá Lucka Ryšavá. Kádr byl úzký a štěstí při nás bohužel nestálo, při zraněních se to velmi zkomplikovalo.

V play-off jste výrazně trápili favorita z Prostějova. Jak hodnotíte tento souboj týmů, které po dlouhodobé části dělilo více než třicet bodů?

Šli jsme na silného soupeře z pozice sedmého týmu po základní části, nebylo co ztratit. Byli jsme dobře motivovaní, chtěli jsme je potrápit, což se, myslím, povedlo. Už v základní části jsme dva zápasy v Prostějově dotáhli do pátých setů. Byli jsme důstojným soupeřem, ve finiších chyběly maličkosti. Mohli jsme určitě jeden zápas vyhrát, ten třetí už nám bohužel nevyšel a prohráli jsm)e 0:3, čímž jsme sezonu z našeho pohledu uzavřeli.

Už jste zmínil úzký kádr družstva. Jak moc velká to byla pro vaši práci komplikace?

Vedení to před sezonou avizovalo, že z důvodu úsporného režimu musíme soutěžní ročník v tomto složení odehrát. Je ale vidět, že do další sezony se nad tím musíme zamyslet. Abychom se dokázali posunout výš, bude třeba kádr rozšířit.

Kdo byly klíčové hráčky vašeho družstva a co přinesly do hry?

Byly to určitě obě blokařky. Wiktoria Nowaková a Michaela Nečasová. Ty tvořily jádro naší hry. V útoku jsme se opírali o univerzálku Annu Artyshukovou, ale od ní i druhé Ukrajinky Maryny Fedchukové jsme čekali v celkovém bodovém a herním přínosu asi víc, stejně jako od Leah Shevkenekové na nahrávce. Svoje si odehrála na liberu Bára Chaloupková, která když ještě rok posbírá extraligové zkušenosti, může dorůst ve výborné libero.

 

Jaká byla chemie v týmu? A jak moc byla pro vaše výkony důležitá?

To je dobrá otázka, díky za ni. Tým si podle mě sednul lidsky velmi dobře, kamarádsky to, myslím, fungovalo. Což bylo důležité, protože sezona byla v tom malém počtu hráček opravdu velmi náročná. Rozhodují však statistiky a výkonnost nám právě kvůli absencím někdy chyběla.

S ohledem na předsezonní cíle tedy hodnotíte končící soutěžní ročník jak?

S předsedou klubu panem Zemánkem jsme si před sezonou stanovili za cíl šesté místo, což se splnit nepodařilo. Sice těsně, ale je to tak. Příčiny však byly objektivní, zdravotní výpadky hráček tam byly, kádr bude třeba posílit.

A jaké budou ambice VK Šantovka Olomouc UP do další sezony?

Vedení se musí zamyslet nad počtem hráček, to už jsme probírali. Usilovně se na tom už pracuje. Bude se řešit také realizační tým, v plánu jsou změny. Cílem je hrát určitě s širším kádrem. Na konkrétní plány ohledně umístění a bodů je však ještě příliš brzy.

Hlavní partneři

Ostatní sponzoři