Obří a šťastné drama. Po výhře v Brně máme finálový mečbol!

9. 4. 2022

Dvakrát vedly o jeden set a v tom čtvrtém se za nadějného stavu nevyvarovaly takřka fatálního kolapsu. Přesto volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc zvládly epickou pětisetovou bitvu na palubovce Králova Pole, po výhře 3:2 vedou nad favorizovaným soupeřem v semifinále extraligového play-off 2:1 na zápasy a v úterý 12. dubna od 18 hodin mohou ve vlastní hale rozhodnout o svém postupu do bojů o titul.

První set byl v úvodu vyrovnaný (6:6), pak se začalo vedení přelévat ze strany na stranu. Brno odskočilo na 10:7, vzápětí čtyřikrát bodovali hosté (10:11). Při servisu Bukovské domácí volejbalistky znovu otočily kormidlem (15:11) a univerzita brala oddechový čas. Po něm se Hanačky opět postupně dotáhly (17:16, 20:20) a sada zamířila do napínavé koncovky. Tu zvládly lépe vysokoškolačky a zvítězily nejtěsnějším možným způsobem 25:23.

Královo Pole zareagovalo hned v úvodu dalšího dějství; Jelínková přitvrdila na útoku (4:1) a postupně se svými spoluhráčkami navýšila náskok až na 13:8. Olomoučanky zastavily hru, ale i po jejich timeoutu Brno náskok drželo dál. Po esu Koulisiani byl stav 15:9, a i když se hosté ještě soupeřkám přiblížili na dosah (16:14), na víc nestačili. Jihomoravanky po úspěšných blocích odskočily na 19:14 a pak už při servisu Pavlíkové soupeřkám nedovolily uhrát ani jednu výměnu - 25:14 a 1:1.

Domácí hráčky pokračovaly v tlaku i v další sadě (6:3), univerzita ale bojovala o každý míč a soupeřky si nenechala utéct (10:9). Za stavu 12:10 vystřídala Judlová a přesným servisem navýšila na 14:10. Olomoučanky však nesložily zbraně, nejprve vyrovnaly na 15:15 a pak šly samy do vedení (16:18). Královo Pole srovnalo na 19:19, jenže koncovka měla úplně stejný scénář jako první set a hostující volejbalistky ji vyhrály znovu poměrem 25:23.

Třetí část byla dlouho přetahovanou o každý míč, do vedení 10:7 se ale dostaly vysokoškolačky. Ty kontrolovaly hru i nadále a přinutily domácí tým za stavu 9:13 k timeoutu. Po něm Borrerová na podání a útočící Jelínková stáhly na 12:13 a oddechový čas si vzal pro změnu kouč VK UP Martin Hroch. I další tři body však patřily Brnu a olomoucká lavička znovu zastavila hru. Borrerová ale přidala eso, domácí hráčky byly v laufu a bylo z toho rázem jejich vedení 21:13. O vítězi už pak nebylo pochyb - 25:15 a 2:2. 

Zkrácenou hru začaly lépe Hanačky (3:5), Královo Pole srovnalo (5:5), ale pak hostující volejbalistky znovu odskočily (6:9). Následný timeout domácích předznamenal obrat na 11:10, poté už však za delší konec tahala Univerzita Palackého, která po veliké bitvě zvítězila 15:12 a vynutila si postupový mečbol.

„Nejprve musím říct, že atmosféra tu dnes byla úžasná. Já už jsem zažil v této sezoně leccos, ale v obou dvou utkáních, která jsme v semifinále hráli v Brně, byla jednoznačně nejlepší volejbalová kulisa a diváci vytvořili neuvěřitelnou atmosféru,“ smekl klobouk před domácími fanoušky Martin Hroch. „Dnešní zápas byl boj. Je to semifinále a všechny hráčky odevzdávají maximum. Teď už jde o to, komu to zrovna sedne. Ve čtvrté sadě to dnes vypadalo, že už to dohrajeme, ale na servis přišla Borrerová a otočila dvanácti body celý set. Tiebreak pak byl víceméně loterie. My máme malinko výhodu v tom, že můžeme točit hráčky. Ty, které už fyzicky nezvládají, můžeme vystřídat, ale soupeř si dnes zaslouží opravdu poblahopřát, protože úplně všechny hráčky na hřišti neskutečně bojovaly o každý balon,“ konstatoval šéf olomoucké střídačky.

„Obě dvě družstva dnes ukázala volejbal na české poměry až nevídaný. My jsme byli bohužel méně šťastným týmem, ale před holkami nezbývá než smeknout, že dokázaly udržet chladnou hlavu i při mnohdy nepříznivém skóre. Dnes rozhodovaly skutečně maličkosti, ale pro nás je to vlastně vzpruha, protože po výkonu, který jsme předvedli v Olomouci, jsme se přesvědčili o tom, že dokážeme volejbal hrát. Jedeme pořád dál, protože série ještě není u konce,“ ví brněnský kormidelník Richard Wiesner.


VK Královo Pole - VK UP Olomouc 2:3 (-23, 14, -23, 15, -12)

Rozhodčí: Rychlík, Buchar

Čas: 133 minut

Diváků: 750

Královo Pole: Borrerová, Bukovská, Koulisiani, Jelínková, Pavlíková, Hrušecká, libero Digrinová. Střídaly: Judlová, Veselá, Kuníková, Kamasová.

Olomouc: Blancová, Štimacová, Silva, Moscická, Babićová, Šepeľová, libera Slavíková, Kulová. Střídaly: Herdová, Kneiflová, Tinklová.

Hlavní partneři

Ostatní sponzoři