Na Pre-season Cupu bereme po výhře nad KP Brno bronz

10. 10. 2022

Mimořádně pozdní start letošního ročníku extraligy volejbalistek zapříčiněný účastí českého národního týmu na mistrovství světa byl důvodem konání netradičního turnaje Pre-season Cup, který se pod hlavičkou Asociace volejbalových klubů žen uskutečnil 8. a 9. října v Brně. Zúčastnilo se jej osm z jedenácti extraligových účastníků a Univerzita Palackého Olomouc skončila v této konkurenci třetí, když v souboji o konečné umístění porazila vicemistrovské Královo Pole 3:1.

„Zápasů s našimi ligovými konkurenty je v přípravě i v samotné sezoně poměrně hodně a fanoušci i hráčky samotné by určitě více ocenili konfrontaci se zahraničními soupeři. Musíme ale respektovat i současnou ekonomickou realitu a chovat se finančně zodpovědně, takže jsme nakonec rádi, že se tato akce mohla uskutečnit a dala nám příležitost ke konfrontaci s velmi kvalitními protivníky,“ konstatoval předseda olomouckého klubu Jiří Zemánek.

Systém turnaje nejprve svedl osmičku jeho účastníků ke čtvrtfinálovým soubojům na půdě jednoho z nich. Vysokoškolačky doma ve středu 5. října přivítaly Sokol Frýdek-Místek a po výhře 3:1 (25:21, 13:25, 25:15, 25:21) postoupily do sobotního semifinále. V něm univerzita těsně nestačila na libereckou Duklu, které sebrala hned první sadu, ale další tři ztratila ve vypjatých koncovkách (1:3 - 25:12, 26:28, 28:30, 23:25). Nedělní boj o bronz proti Královu Poli už ale vyzněl poměrem 3:1 (20:25, 25:19, 25:22, 25:15) pro Olomouc.

„Po domácím TOMI-REMONT Cupu to byl pro nás druhý velký turnaj v rámci letošní letní přípravy, jinak v ní máme na programu jednorázová zápasová či tréninková měření sil. Ve čtvrtfinále Pre-season Cupu jsme se potkali s Frýdkem-Místkem a tento zápas nám dal facku v podobě takové hry, jakou bychom v sezoně rozhodně nechtěli předvádět. Pozitivem byla pouze výhra a výsledek 3:1, které nás posunuly do semifinále proti Liberci,“ kritizoval i přes vítězství trenér Hanaček Martin Hroch.

Další dva dny se tak podle jeho slov nesly v duchu týmového vyjasnění si směru, kudy by měla vést správná cesta. „V sobotním semifinále proti Liberci bylo i přes porážku 1:3 znát, že se to povedlo. Kolektivní výkon s maximálním nasazením ukázal, že jsme to pochopili. Za dveřmi finále jsme bohužel zůstali i kvůli nižší efektivitě na některých pozicích. Ale celkově charakter hry odpovídal mým představám a byl znát další posun oproti našemu projevu na TOMI-REMONT Cupu,“ těšilo kouče Hrocha.

Semifinále se hrálo zhruba do půl osmé večer a už v neděli ve dvě odpoledne byly vysokoškolačky znovu na hřišti v duelu o třetí místo proti domácímu Královu Poli. „V utkání jsme si vyzkoušeli modelovou situaci pro letošní ročník extraligy, kdy se budou hrát zápasy o extraligové body právě i dva dny za sebou, takže na nějakou únavu a regeneraci není čas. Přestože to hráčky věděly dopředu, tak se nám začátek opravdu nevydařil a byli jsme pod tlakem servisů soupeře. Postupně jsme promíchali sestavu a hledali nejvhodnější kombinaci, která se nakonec našla. Přestože hra nebyla tak živá jako předešlého dne, výsledek 3:1 i celý turnaj splnily očekávání. Navíc jsme využili brněnského pobytu ke společné návštěvě hradu Špilberk či oběda u brněnské přehrady. Velkou kaňkou ovšem zůstává sobotní zranění Katky Körmendyové, která si při smeči poranila kotník. Až další vyšetření ukáže, jak dlouhou absenci si léčení vyžádá,“ zmínil Martin Hroch.

Jeho družstvo čeká tuto středu měření sil s týmem Opole, který hraje nejvyšší polskou Tauron Ligu. Letošní dlouhou přípravu zakončí duel s Prostějovem a v pátek 21. října od 18 hodin už domácí extraligová premiéra proti Šelmám Brno.


Výsledky turnaje Pre-season Cup

Čtvrtfinále:

Olomouc - Frýdek-Místek 3:1 (Olomouc)

Prostějov - Šternberk 3:0 (Prostějov)

Liberec - Olymp 3:0 (Liberec)

Královo Pole - Šelmy Brno 3:0 (Svitávka)

 

Semifinále (Brno):

Liberec - Olomouc 3:1

Šelmy Brno - Šternberk 3:0

Královo Pole - Prostějov 0:3

Olymp - Frýdek-Místek 3:1

 

Zápasy o umístění (Brno):

o 7. místo Frýdek-Místek - Šternberk 3:1

o 5. místo Olymp - Šelmy Brno 3:0

o 3. místo Královo Pole - Olomouc 1:3

o 1. místo Liberec - Prostějov 3:2

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený. se na svůj účet nebo si vytvořit nový .
Komentáře: 7
V

Václav 10. 10. 2022 15:10:52

Hodně dobrý výkon s Libercem, klidně to mohlo skončit obráceně, všechny prohrané sety byly jen o 2 míče. Náš výkon s KP ohodnotil jejich trenér Nezhoda, že jsme se drželi strategie nekazit, což nám prý přineslo vítezství. Trochu tomu nerozumím, zápas jsem viděl na videu svazu. Volejbal je přece o složených míčích ale také o vlastních nevynucených chybách. KP toho zatím v přípravě moc neukázalo, uvidíme jak se zvedne až přijede jejich první nahrávačka.

Upravit komentář

V

Václav 10. 10. 2022 15:12:48

Ještě dotaz na admina ohledně zápasu s polským Opole. Hraje se ve středu u nás ? Pokud ano, v kolik hodin. Děkuji.

Upravit komentář

F

Frenk 10. 10. 2022 21:16:50

Václave, hraje se v Opole....

Upravit komentář

A

Adam Fritscher 11. 10. 2022 08:37:41

Dobrý den, hraje se v Polsku v 16.30.


Adam Fritscher

Upravit komentář

T

Tom 14. 10. 2022 08:00:01

Dnešní přípravné utkání s Prostějovem bylo ze zdravotních důvodů zrušeno.

Upravit komentář

V

Václav 15. 10. 2022 14:26:27

Včera se měl hrát poslední přípravný zápas před zahájením extraligy. Nakonec ho Prostějov ze zdravotních důvodů odvolal.

Tak jsem se trochu víc podíval na jejich stránky, které jsou v posledních dnech zaměřeny na mládežnické kategorie kde se už soutěže rozběhly.

Svaz od letošního roku upravil soutěže kadetek a juniorek na 3 kategorie a to U18. U20, a U22. Všechny kategorie obsadili z Moravy Prostějov, Přerov, Ostrava a Brno. My, respektive Sokol Šternberk hrajeme v kategorií U18 ( jsou odehrána 3 kola s výsledkem 3 porážky, uhrané 2 sety) a U20 ( opět 3 porážky a žádný set). U22, t.j. vlastně přestup do vrcholového volejbalu jsme vůbec neobsadili.

Co říci k našemu mládežnickému volejbalu. Je to obrázek toho jak se pracuje v Olomouci s mladými talenty. Za posledních pár let ukončili činnost, nebo přestoupili do jiných klubů naše nejlepší mladé naděje.

Místo aby se klub snažil je zabudovat, aby hráli vrcholový volejbal, tak se honí za umístěním v extralize a mladé odchovankyně na hřiště nepustí. Místo toho nakupují ze zahraničí hotové hráčky, často velmi průměrné kvality.

Přitom před pár léty jsme brali v republikovém klání medaile jak v kategoriích kadetek, tak juniorek.

Nevím kdo tento systém v olomouckém volejbalu nastavil, ale zřejmé je to, že je to špatný systém, který se nám v krátké době hodně nevyplatí. Vzhledem k hospodářské situaci obecně se může stát, že podpora volejbalu ze strany obcí i sponzorů výrazně poklesne. Nákupy se budou muset omezit nebo zastavit a kvalitní juniorský volejbal schopný hrát vrcholový volejbal mít nebudeme.

Upravit komentář

M

Miroha 17. 10. 2022 19:31:58

Ano, je to všechno velmi podivné s těmi mladými. Když hrály v Itálii ligu, musely doplnit sestavu zcela neznámými juniorkami, aby naplnily regule. A mnoho našich juniorek skončily s volejbalem anebo odešly jinam.

Já jsem zase několikrát psal o staré soupisce na webu. A ona už tam je nová, ale některá děvčata mají dresy Šternberka, dvé z nich mají stejná čísla atd. To opravdu nejsme schopni udělat pořádnou práci?

Všude jinde to jde...

Upravit komentář