Kouč Martin Hroch: Chce to čas a trpělivost

28. 10. 2021

Volejbalová extraliga žen má za sebou prvních osm utkání sezony. Kompletně zrekonstruovaný olomoucký tým začátkem nového ročníku prošel s vyrovnanou bilanci čtyř výher a čtyř porážek. Kouč VK UP Martin Hroch vidí ve výkonech slibné momenty a schopnost přenést prvky z tréninku do utkání, ale stále také rezervy v systémovém pojetí hry.


Jeden z důležitých zápasů proti KP Brno dopadl pro Olomouc porážkou. Kde jste viděl příčiny?

Utkání proti Brnu se těžko hodnotí. Byli jsme pod velkým tlakem na servisu a v podstatě jsme si nepřihráli. Nahrávačky nemohly nic vytvářet a celý zápas jsme se z toho nedostali.


Čím to bylo?

Aniž bych chtěl hledat výmluvy, tak v Brně jsme hráli ve staré hale Vodova, kde je nižší strop. V Olomouci jsme zvyklí trénovat ve velké hale a neporvali jsme se s tím. Projevilo se to na přihrávce i na nahrávce. Nahrávačky to tlačilo do krátkých a nižších nahrávek a celkově měl tým problém se s tím srovnat. Zkušeným hráčkám by se to stávat nemělo, ale pravděpodobně to hrálo velkou roli.


Další program extraligy přinese už dnes derby s Prostějovem. Na co se bude potřeba zaměřit?

Mají v kádru dobré hráčky a mají i nějaké slabiny. Hru jim diriguje druhá reprezentační nahrávačka Simona Bajusz, mají tam slovenskou reprezentantku i výborně hrající Brazilku na bloku. Ve čtvrtek je podpoří i atmosféra domácí haly. Nebude to jednoduché, ale věřím, že to zvládneme.


Prostějov zažívá vydařený vstup do sezony.

Výkonnostně i výsledkově poskočili nahoru. Je to dané příchodem zkušenější nahrávačky, která přišla z mistrovského Liberce. Hra je srovnanější, je vidět, že Prostějov letos bude mířit do vyšších pater tabulky.


Ze zápasů minulého týdne více potěšil vítězný duel se Šternberkem. Jaké jste měl z tohoto utkání dojmy?

Holky hrály i odvážně, viděl jsem tam některé věci, které mě potěšily. Snažily se vymýšlet i určitá nadstandardní řešení, což je pozitivní. V prvních dvou setech jsme předváděli dobrý volejbal, na kterém pracujeme během týdne, ale bohužel pak přišlo polevení a chyby.


Domácím fanouškům se poprvé předvedla brazilská smečařka Jessica Silva. Jak je na tom?

Takřka celou přípravu bohužel marodila. Bylo to poprvé, co se dostala do ostrého zápasu, ještě není stoprocentně fit. Zatím musíme zapracovat i u ní na zapojení do herního systému. Opět si na sebe hráčky musejí zvyknout, ale do budoucna si myslím, že je to určitě příslib.


Můžete ji nyní využít pro různé herní varianty?

Je to přínos v tom, že se hráčky budou moct protočit a nevisí všechno jen na šesti lidech. Stejně tak mě těší, že máme na středu hřiště k dispozici tři blokařky. Ema Kneiflová do toho naskočila, odehrála výborný zápas proti Šelmám a proti Šternberku to potvrdila.


Právě proti Šternberku ukázala Ema Kneiflová slibné momenty, souhlasíte?

Ema je produkt olomouckého volejbalu. Když jsem před lety trénoval Šternberk, tak tam byla u mě taky. Na začátku sezony jsem říkal, že ji nenechám být a budu jí šlapat na paty. Ema dokáže přijmout rady a pokyny a věřím, že se bude posouvat dopředu. Přistupuje k tomu zatím výborně, věřím, že to tak vydrží celou sezonu.


Jak vnímáte situaci okolo nahrávaček Lary Štimacové a Nicole Šmídové? Jsou pro vás při tvorbě sestavy na stejném stupínku?

Ve vrcholovém volejbale to je tak, že zahraniční hráčky by měly nést zodpovědnost za výkon a tým táhnout. Za celkové výsledky týmu je pak ale samozřejmě odpovědný trenér. Na druhou stranu jsem dopředu říkal, že dáme víc příležitostí i Niky Šmídové. Máme dvě věkově stejné nahrávačky, které jsou typologicky každá trochu jiná. Mohou se navzájem doplňovat tak, aby to bylo týmu prospěšné.


Klíčové je teď dál s družstvem pracovat na souhře a organizaci hry?

Je to tak. Je potěšitelné, že věci z tréninku jsou hráčky schopné aplikovat v zápase. Ale do ideální souhry to má ještě daleko. Nemůžeme zapomenout, že tým je úplně nový. Chce to čas a trpělivost.


Jak v globálu hodnotíte start sezony z pohledu bodového zisku a předvedených výkonů?

Z hlediska výsledků úplně spokojený nejsem, myslel jsem, že bodově budeme trošku dál. Zatím to v úvodu sezony ale nechci tolik řešit, spíš mě mrzel výkon proti Olympu. Bylo to bez energie, bez touhy po vítězství. Doufám, že to odbouráme, v mém volejbalovém myšlení takové výkony nemají co dělat.

Hlavní partneři

Ostatní sponzoři