Marné dotahování s Olympem přineslo aspoň bod

8. 1. 2022

Po nevydařeném úvodním utkání čtvrtfinále Českého poháru si chtěly volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc napravit reputaci v domácím duelu 1. kola extraligové nadstavby proti Olympu Praha. Vysokoškolačky však před vlastními fanoušky nezvládly úvodní dva sety zápasu, prohrávaly 0:2 a teprve díky finiši alespoň urvaly jednobodovou porážku 2:3.

Olomoucké volejbalistky zahájily utkání lépe, když rychle zvrátily počáteční mírně nepříznivý stav při servisu Silvy ve svůj prospěch (8:10, 14:10) a při skóre 20:17 mířily k výhře. Jenže soupeř dokázal otočit na 21:24; vysokoškolačky ještě při podání Babićové vyrovnaly (24:24), poslední dva balony však nezvládly - 24:26 a 0:1.

Druhé dějství bylo v jeho úvodu ještě jasnější demonstrací olomoucké převahy. Hanačky vedly 4:0 a 15:9, jenže vzápětí to bylo 17:20 a po výsledku 22:25 vedl Olymp už 2:0.

Třetí set dlouho nasvědčoval tomu, že utkání rychle skončí (1:4, 8:11). Vysokoškolačky se ale v jeho druhé půli zvedly, otočily nepříznivý stav a v koncovce výhrou 25:22 rozhodly o pokračování střetnutí.

Čtvrtá sada byla zcela v režii Hanaček, které po sérii servisů střídající Kneiflové vedly 17:6 a poměrně snadno po výsledku 25:13 vyrovnaly na 2:2.

Tiebreak už ovšem Olomouci nevyšel. Rychle to bylo 2:5 a 5:9 a ani chvilková snaha univerzity vyrovnat (8:12, 12:12) nakonec k úspěchu nevedla. Olymp využil svůj třetí mečbol, zvítězil v páté sadě 17:15 a celkově nejtěsněji v Olomouci 3:2.

„Jsme spokojení s vítězstvím, které se ale rodilo těžce. Nezačali jsme nejlépe, prohrávali jsme v obou úvodních setech o několik bodů, ale následně se nám dařila hra se středovými hráčkami. Myslím, že pro naše holky je to po pohárovém kolapsu s Brnem nesmírně cenné vítězství,“ konstatoval trenér Olympu Stanislav Mitáč.

„Z naší strany velké zklamání z výsledku. První set jsme rozjeli dobře, podobně i ten druhý. Mělo to být 2:0 pro nás, místo toho byl soupeř na koni. Udělali jsme pak změnu, blokařka šla na místo univerzálky a pomohlo to. V tiebreaku nás ovšem soupeř rozebral hrou středem. Bojujeme hlavně se sebou, pozitivem byl výkon Emy Kneiflové,“ řekl domácí kouč Martin Hroch.

Ve čtvrtek 13. ledna čeká vysokoškolačky v Prostějově odveta čtvrtfinále Českého poháru, v níž musejí porazit domácí tým nejhůře 3:1 a poté zvládnout ještě zlatý set, aby mohly pomýšlet na obhajobu zisku trofeje. Utkání začne v 18 hodin.

VK UP Olomouc - PVK Olymp Praha 2:3 (-24, -22, 22, 13, -15)

Rozhodčí: Kavala, Trumpeš

Čas: 125 minut

Diváků: 150

Olomouc: Silva, Moscická, Babićová, Šepeľová, Blancová, Štimacová, libero Kulová. Střídaly: Kneiflová, Šmídová, Gambová.

Olymp: Neumannová, Bartošová, Patočková, Kalhousová, Šimáňová, Smutná, libero Pešková. Střídaly: Brancuská, Kelnarová, Brichtová.