Liberec loupil na Hané, domů veze všechny body

27. 10. 2022

V 5. extraligovém kole hostily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc tým Dukly Liberec. V repríze souboje o ligový bronz z konce uplynulé sezony vysokoškolačky první dva sety nestíhaly, pak sice dokázaly zápas zdramatizovat, ale po ztracené koncovce čtvrté sady prohrály 1:3 a všechny body tak putují na sever Čech.

První výměny duelu sice patřily Hanačkám (4:2, 6:3), Liberec však průběh rychle otočil (6:9) a od stavu 11:11 začal definitivně přebírat iniciativu (11:14, 12:17). Univerzita už protizbraň nenašla a prohrála snadno 15:25.

Na začátku druhého dějství se skóre několikrát přelilo ze strany na stranu (3:5, 8:5, 9:12), od stavu 12:12 už ale opět začala na palubovce velet Dukla (13:16, 14:20) a výsledek bylo podobný jako v úvodní části - 16:25 a 0:2.

Třetí sada tak byla poslední olomouckou šancí na případný zvrat a vysokoškolačky se jí také chopily od prvních míčů (5:2, 9:4). Jenže hostující volejbalistky se nevzdávaly (21:16, 21:20, 23:20, 23:22), a tak o pokračování zápasu rozhodl až druhý proměněný setbol domácích a nejtěsnější výsledek 25:23.

Utkání rázem dostalo šťávu a gradovalo ve vyrovnaném čtvrtém setu. V něm nejprve tým VK UP při podání Borovcové odvrátil hrozbu rychlého bodového úprku Liberce (8:13, 13:13) a následně se bojovalo o každý míč. V koncovce domácím hráčkám nestačilo k úspěchu ani vedení 21:19 a 23:22 a z výhry 25:23 a celkově 3:1 se tak radovala Dukla.

„Jsem moc rád za výhru, protože se opakovaně ukazuje, že silné týmy se na začátku sezony s formou moc nepotkaly. Po dvou vcelku jednoduše získaných sadách jsme si v těch dalších několikrát vypracovali drobný náskok, ale vždy jsme o něj rychle přišli. Naštěstí jsme si tři body v koncovce čtvrtého setu ubojovali,“ oddechl si kouč vítězek Libor Gálík.

„Gratuluji Liberci k vítězství. Mě osobně moc mrzí první dva sety, v nichž tým vypadal jako po dovolené. Zkoušeli jsme točit sestavou, ale nepomáhalo to. Až ve třetí sadě jsme začali hrát náš volejbal, byli jsme víc agresivní v útoku i na servisu. Vcelku dobrý byl i čtvrtý set, i když jsme jej v těsné koncovce ztratili. Z individualit mě potěšil výkon Emy Kneiflové, která si to poctivě odbojovala, bohužel to ale k bodům nevedlo,“ litoval trenér VK UP Martin Hroch.

V sobotu 29. října čeká Olomoučanky od 17 hodin duel 6. ligového kola na hřišti Ostravy.

VK UP Olomouc - VK Dukla Liberec 1:3 (-15, -16, 23, -23)

Rozhodčí: Ištvanech, Ostranský

Čas: 96 minut

Diváků: 250

Olomouc: Galvãová, Šepeĺová, Moscická, Rajlićová, Borovcová, Körmendyová, libero Kulová. Střídaly: Kneiflová, Herdová, Tinklová.

Liberec: Frankevyčová, Blažková, Kvapilová, Kojdová, Kohoutová, Lyklemaová, libero Kolářová. Střídaly: Šulcová, Šotkovská, Deislová.