Kádr v pohybu. Stavíme tým na novou sezonu

19. 5. 2021

Navázat na předchozí úspěšné sezony a ještě je výsledkově vylepšit. V družstvu žen Volejbalového klubu Univerzity Palackého Olomouc došlo k několika prvním hráčským změnám na straně odchodů i příchodů. Jisté je, že za tým vysokoškolaček bude také v nadcházejícím soutěžním ročníku hrát několik velmi zajímavých volejbalistek.

V předminulé sezoně skončily v extralize druhé, když se mistr kvůli koronavirové epidemii nevyhlašoval. V té minulé braly po předčasném ukončení soutěže třetí místo. A v obou případech zvedly nad hlavu Český pohár. Nyní by volejbalistky VK UP Olomouc, které se opět představí v evropském poháru (konkrétně ve významem druhém CEV Cupu), chtěly v lize vystoupat o krůček výš. Za tímto cílem je povede nový kouč, když Petra Zapletala vystřídal Martin Hroch. A právě známý český exreprezentant a navrátilec z francouzské trenérské mise má velké slovo při výstavbě nového kádru.

„Tentokrát není obměna tak razantní jako před minulou sezonou. Řada hráček zůstává, protože je vnímáme jako perspektivní a počítáme s nimi do budoucna. Zároveň jsme však museli zareagovat na některé skutečnosti, jako jsou končící smlouvy či přání reprezentantek posunout se v kariéře výš. Na všechny odchody chceme adekvátně zareagovat a v tom má trenér Hroch, s nímž jsme uzavřeli tříletou smlouvu s určitou sportovní vizí, významnou roli,“ říká předseda olomouckého klubu Jiří Zemánek.

Tým VK UP opouští celkem šest členek dosavadní sestavy. Smlouvy skončily zahraničním hráčkám - smečařce Marii Schlegelové, blokařce Michaele Madsenové, univerzálce Katarině Pilepičové a liberu Katrině Zilbermanové. Za novým angažmá míří také Češky - smečařka Lucie Nová a nahrávačka Kateřina Valková. „Všechny si udělaly dobré jméno díky výkonům týmu v Lize mistryň a je o ně zájem. U skončených kontraktů je další sportovní cesta věcí samotných hráček. Lucka Nová měla ve smlouvě výstupní klausuli a s Katkou Valkovou jsme se na jejím odchodu domluvili. Nikomu nechceme bránit v cestě vzhůru a nikoho nemůžeme k hraní za Olomouc nutit. Všem holkám děkujeme za jejich služby, přejeme hodně úspěchů v další kariéře a třeba se někdy znovu potkáme,“ vysvětluje Jiří Zemánek.

Také v kolonce posil už je částečně odtajněno. Valkovou na nahrávce nahradí dvacetiletá Chorvatka Lara Štimacová z Mladosti Zagreb. „Mám ji v hledáčku už rok a půl, když jsem byl v Olympu Praha, tak jsme proti ní hráli v poháru. Přiznám se, že jsem ji chtěl přivést do Quimperu, takže teď se budu těšit na naši spolupráci v Olomouci,“ konstatuje nový kouč Univerzity Palackého Martin Hroch.

Jeho druhou vytouženou posilou, kterou měl „na mušce“ už při svém trenérském působení ve Francii, je jednadvacetiletá slovenská smečařka Zuzana Šepeľová. „S týmem Slávie Bratislava vyhrála jako kapitánka slovenskou ligu a byla vyhlášena její nejužitečnější hráčkou,“ podotýká Martin Hroch.

Ten se jako kouč Quimperu potýkal ve druhé francouzské lize s další novou hráčkou VK UP, brzy čtyřiatřicetiletou kapitánkou venezuelské reprezentace Aleoscar Blancovou. „Ve Francii mě zaujala svou výkonností, s níž by měla rozhodně na tamní nejvyšší soutěž. Bohužel její sportovní cestu zkřížila covidová epidemie, takže nakonec musela vzít zavděk druholigovým Rennes. I ji jsem chtěl do Quimperu, nyní jsem ji oslovil, zda by ji lákala česká liga a evropské poháry v Olomouci. Jsem moc rád, že souhlasila,“ říká kouč vysokoškolaček o zkušené blokařce, jež by měla nahradit Madsenovou.

Zatím poslední akvizicí Hanaček je dvaadvacetiletá univerzálka Elena Babićová, jež přichází z klubu ŽOK Brčko a má zacelit mezeru po Pilepičové. Mimo jiné i proto, že je členkou národního týmu Bosny a Hercegoviny. „Vedle výkonnosti je důležitá i mentalita hráček a jejich typologie. Chtěl jsem, aby v tomto nová univerzálka byla podobná Pilepičové, tedy dravá a na palubovce hodně živá. Proto jsem se zaměřil na země bývalé Jugoslávie a Babićová tyto předpoklady perfektně splňuje,“ pochvaluje si Martin Hroch.

V kádru VK UP se nové hráčky potkají s těmi stávajícími, tedy s nahrávačkou Nicole Šmídovou, blokařkami Emou Kneiflovou a Nikolou Stümpelovou, liberem Denisou Kulovou a univerzálkou Karin Lazárkovou. Posilování týmu však ještě není uzavřeno, v hledáčku jsou logicky chybějící smečařky. „Rozhlížíme se a jednáme, samozřejmě v rámci našich ekonomických možností. Určitě nechceme nijak rozhazovat a klub zadlužovat,“ uzavírá předseda Jiří Zemánek.

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený. se na svůj účet nebo si vytvořit nový .
Komentáře: 9
M

Miroha 20. 5. 2021 07:42:12

Článek mne překvapil. Ještĕ jsem ho nečekal. Ale více mne překvapily uvedené odchody. S Valkovou I Novou jsem nadále počital. Zdálo se mi , že oběd tady podle uveřejněných rozhovorů zůstanou. Bude to ještĕ zajimavé sledovat, co se povede. Každopadně dík za minulou sezonu tĕm, co skončily.

Upravit komentář

V

Václav 20. 5. 2021 11:58:25

Tak se zase začíná skoro od nuly, protože vše se odvíjí od nahrávačky. Když přišla Katka Valková a v rozhovoru se zmínila že začala studovat , říkal jsem si to je nahrávačka, která tady pár let zůstane. Bác a je pryč. Když před časem ohlásila Dukla, že angažovala Šárku Kubínovou, říkal jsem si co to je. Šárka tady před odchodem na mateřskou odehrála spoustu sezon a byla považována skoro za domácí hráčku. Pak jsem si říkal, že do Olomouce, se vrátit nemohla když je tady Valková, že by to třeba nedělalo dobrotu, no a Valková pryč a Šárka v Dukle, co na to náš realizační tým??? Další nečekaný odchod: Lucka Nová když přišla z Prostějova tak to z počátku za moc nestálo. No a když pod vedením trenéra Zapletala začala solidně hrát a se Schlegel se stala nejsilnější smečařskou dvojici v extralize, tak je taky pryč. Nejmenší ztráty jsou asi na blocích. Stumpelová odváděla celou sezonu hodně kvalitní výkony a Kneiflová jako třetí blokařka toho zase v sezoně tolik neodehrála. Brazilská blokařka je podle „životopisu“ skutečnou legionářskou ( hrála za 12 týmů) ale její ranking je vysoký, takže uvidíme. Šepelová bude jistě posilou. Je členkou slovenské repre a slovenskou extraligu hraje od 16 let. Jenomže to je málo. Další smečařky se údajně hledají, bude to ale problém. V červnu už je kvalita rozebrána, takže to bude buď o štěstí jestli se podaří získat kvalitní hráčku. Schlegel podle volleybox.net nemá zatím podepsanou novou smlouvu ???

Upravit komentář

V

Václav 20. 5. 2021 12:46:54

Katka Valková je na sezonu 2021-2022 členkou devátého týmu bundesligy USC Munster (poslední nesestupující). Bundesliga i když na chvostu je asi víc, než boj o titul, český pohár i CEV Cup, o který bude usilovat VK UP Olomouc.

Upravit komentář

H

Homer 20. 5. 2021 15:23:35

Lucky Nové je asi opravdu škoda, tuto sezónu se velmi herně zvedla !! Každopádně Liberec už mě pěkně s*re jak nám krade hráčky !!!

Upravit komentář

V

Václav 22. 5. 2021 12:32:57

Odchod Lucky Nové je velká ztráta. Z Prostějova ji údajně náš klub před dvěma roky vykoupil ze smlouvy za 300 tis. Trenér Zapletal s ní měl spoustu práce, protože toho při příchodu moc neuměla. Zvedl ji v krátké době výkonnost a teď děvče práskně do bot. Kdyby se chtěla za pár let vrátit do Olomouce, tak já osobně bych ji nechtěl. To co udělala se zkrátka nedělá.

Upravit komentář

F

Frenk 22. 5. 2021 17:03:18

Myslim si, že když přivedou ještě 2 smečařky a 1 libero, tak i ČVS bude mít dost práce, udělit mistra někomu jinému !!!!!!!

Upravit komentář

f

fanda UP 23. 5. 2021 14:30:07

Václave, Lucka pro UP odvedla kus velmi dobré práce a pokud přišla lepší finanční nabídka proč ji nevyužít! Pokud vynikáš v oboru a přijde ti návrh na který nelze říci ne, tak jej využiješ či nikoliv? Buď objektivní a zbytečně neodsuzuj...

Upravit komentář

M

Miroha 23. 5. 2021 16:53:00

Krom toho je I v článku uvedeno, že měla ve smlouvě výstupní klausuli , takže zdarma to nebylo......A kdyby se mohla object Schlegel ?

Upravit komentář

H

Honza 27. 5. 2021 13:23:30

Chápu, že každý jde za lepším. Ale, že by Liberec nabízel lepší podmínky ? V tom asi bude něco jiného. Katka jde do Německa, snad se prosadí a vylepší si situaci, tomu rozumím, třeba se posune do nějakého jiného klubu. Ale překvapil mne odchod Lucky. Z Olomouce do Liberce ? Loni Veronika, letos Lucka, kdo příště ?

Upravit komentář