Kádr v pohybu. Stavíme tým na novou sezonu

19. 5. 2021

Navázat na předchozí úspěšné sezony a ještě je výsledkově vylepšit. V družstvu žen Volejbalového klubu Univerzity Palackého Olomouc došlo k několika prvním hráčským změnám na straně odchodů i příchodů. Jisté je, že za tým vysokoškolaček bude také v nadcházejícím soutěžním ročníku hrát několik velmi zajímavých volejbalistek.

V předminulé sezoně skončily v extralize druhé, když se mistr kvůli koronavirové epidemii nevyhlašoval. V té minulé braly po předčasném ukončení soutěže třetí místo. A v obou případech zvedly nad hlavu Český pohár. Nyní by volejbalistky VK UP Olomouc, které se opět představí v evropském poháru (konkrétně ve významem druhém CEV Cupu), chtěly v lize vystoupat o krůček výš. Za tímto cílem je povede nový kouč, když Petra Zapletala vystřídal Martin Hroch. A právě známý český exreprezentant a navrátilec z francouzské trenérské mise má velké slovo při výstavbě nového kádru.

„Tentokrát není obměna tak razantní jako před minulou sezonou. Řada hráček zůstává, protože je vnímáme jako perspektivní a počítáme s nimi do budoucna. Zároveň jsme však museli zareagovat na některé skutečnosti, jako jsou končící smlouvy či přání reprezentantek posunout se v kariéře výš. Na všechny odchody chceme adekvátně zareagovat a v tom má trenér Hroch, s nímž jsme uzavřeli tříletou smlouvu s určitou sportovní vizí, významnou roli,“ říká předseda olomouckého klubu Jiří Zemánek.

Tým VK UP opouští celkem šest členek dosavadní sestavy. Smlouvy skončily zahraničním hráčkám - smečařce Marii Schlegelové, blokařce Michaele Madsenové, univerzálce Katarině Pilepičové a liberu Katrině Zilbermanové. Za novým angažmá míří také Češky - smečařka Lucie Nová a nahrávačka Kateřina Valková. „Všechny si udělaly dobré jméno díky výkonům týmu v Lize mistryň a je o ně zájem. U skončených kontraktů je další sportovní cesta věcí samotných hráček. Lucka Nová měla ve smlouvě výstupní klausuli a s Katkou Valkovou jsme se na jejím odchodu domluvili. Nikomu nechceme bránit v cestě vzhůru a nikoho nemůžeme k hraní za Olomouc nutit. Všem holkám děkujeme za jejich služby, přejeme hodně úspěchů v další kariéře a třeba se někdy znovu potkáme,“ vysvětluje Jiří Zemánek.

Také v kolonce posil už je částečně odtajněno. Valkovou na nahrávce nahradí dvacetiletá Chorvatka Lara Štimacová z Mladosti Zagreb. „Mám ji v hledáčku už rok a půl, když jsem byl v Olympu Praha, tak jsme proti ní hráli v poháru. Přiznám se, že jsem ji chtěl přivést do Quimperu, takže teď se budu těšit na naši spolupráci v Olomouci,“ konstatuje nový kouč Univerzity Palackého Martin Hroch.

Jeho druhou vytouženou posilou, kterou měl „na mušce“ už při svém trenérském působení ve Francii, je jednadvacetiletá slovenská smečařka Zuzana Šepeľová. „S týmem Slávie Bratislava vyhrála jako kapitánka slovenskou ligu a byla vyhlášena její nejužitečnější hráčkou,“ podotýká Martin Hroch.

Ten se jako kouč Quimperu potýkal ve druhé francouzské lize s další novou hráčkou VK UP, brzy čtyřiatřicetiletou kapitánkou venezuelské reprezentace Aleoscar Blancovou. „Ve Francii mě zaujala svou výkonností, s níž by měla rozhodně na tamní nejvyšší soutěž. Bohužel její sportovní cestu zkřížila covidová epidemie, takže nakonec musela vzít zavděk druholigovým Rennes. I ji jsem chtěl do Quimperu, nyní jsem ji oslovil, zda by ji lákala česká liga a evropské poháry v Olomouci. Jsem moc rád, že souhlasila,“ říká kouč vysokoškolaček o zkušené blokařce, jež by měla nahradit Madsenovou.

Zatím poslední akvizicí Hanaček je dvaadvacetiletá univerzálka Elena Babićová, jež přichází z klubu ŽOK Brčko a má zacelit mezeru po Pilepičové. Mimo jiné i proto, že je členkou národního týmu Bosny a Hercegoviny. „Vedle výkonnosti je důležitá i mentalita hráček a jejich typologie. Chtěl jsem, aby v tomto nová univerzálka byla podobná Pilepičové, tedy dravá a na palubovce hodně živá. Proto jsem se zaměřil na země bývalé Jugoslávie a Babićová tyto předpoklady perfektně splňuje,“ pochvaluje si Martin Hroch.

V kádru VK UP se nové hráčky potkají s těmi stávajícími, tedy s nahrávačkou Nicole Šmídovou, blokařkami Emou Kneiflovou a Nikolou Stümpelovou, liberem Denisou Kulovou a univerzálkou Karin Lazárkovou. Posilování týmu však ještě není uzavřeno, v hledáčku jsou logicky chybějící smečařky. „Rozhlížíme se a jednáme, samozřejmě v rámci našich ekonomických možností. Určitě nechceme nijak rozhazovat a klub zadlužovat,“ uzavírá předseda Jiří Zemánek.

Hlavní partneři

Ostatní sponzoři