Final Four je tu! Po obratu v Prostějově dál bojujeme o trofej

13. 1. 2022

Volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc byly po domácí čtvrtfinálové prohře 1:3 s Prostějovem blízko vyřazení z letošního ročníku Českého poháru, nakonec si však o prvním únorovém víkendu zahrají turnaj Final Four. V prostějovské odvetě totiž nejprve vyhrály také 3:1 a následně zvládly i rozhodující zlatý set.

Úvodní set byl nesmírně vyrovnaný, až udeřila dvěma esy za sebou olomoucká Šepeľová (18:18, 18:21), což znamenalo zlomový moment ve prospěch hostů - 22:25.

Zkraje druhého dějství se hráčky Prostějova potýkaly s problémy na přihrávce, vinou vlastních nepřesností se jim nedařilo získávat dlouhé výměny, ale chytily se povedenou pasáží na 9:4 a ještě zvýšily na 14:6. Univerzita se sice chvilku vzpamatovala dílčím dotažením na 14:9, nicméně domácí celek útočně tažený dvojicí Fričová, Faltínová se nenechal zviklat a zvítězil jasně 25:14.

Prostějovanky potřebovaly k postupu získat ještě jeden set. Na úsvitu toho třetího rychle otočily z 0:2 na 3:2, ale vzápětí je rozhodil účinný servis Silvy (3:6). Olomoucké družstvo nabralo zpátky ztracenou pohodu a diktovalo dění na palubovce (6:10). Rozparádila se především Šepelová, zatímco Prostějov nezvládal vítězně zakončovat (8:10, 9:15). A hosté si pokračování dramatu vcelku bezpečně pohlídali - 19:25.

Bitva v bouřlivé atmosféře pokračovala. V nástupu do čtvrtého dílu Čadovy svěřenkyně trochu odskočily (3:3, 5:3) a jejich únik na 12:7 vypadal slibně. Jenže univerzita při podání Moscické vyrovnala z 13:8 na 13:13 a Prostějov vzápětí prohrával (14:15, 16:18). Přesto ještě zabral smazáním svého manka (21:21), ale navzdory enormní snaze set nezachránil - 22:25 a 1:3.

O všem tak musel rozhodnout zlatý set, v němž se Olomoučanky nejprve držely na koni (1:3), soupeř srovnal na 3:3, jenže vysokoškolačky znovu odskočily (3:5). Vybíjená dále pokračovala (4:6, 8:7) a nervydrásající partie gradovala. V koncovce nejprve podávající Silva vystřihla tříbodovou otočku (11:10, 11:13), načež domácí tým kontroval stejným způsobem za pomoci dvou servisů střídající Dvořáčkové (14:13). Ta však další podání zkazila, poté Prostějov nevyužil ani svůj druhý mečbol (15:14), což Olomoučanky na třetí pokus svedly a mohly dát průchod postupové euforii - 17:19.

„My jsme se dnes trochu báli hrát, nebyli jsme v takové pohodě. Soupeř byl jistější, dělal méně chyb a zejména měl Silvu, která uhrála spoustu těžkých balónů. My jsme takovou tahounku v rozhodujících chvílích neměli. Přesto jsme se po zaslouženě ztraceném zápase bojovností propracovali ke dvěma mečbolům v naprosto vyrovnaném zlatém setu, ale i v těchto momentech nám něco chybělo. Soupeř zvládl úplnou koncovku opět lépe, zatímco my jsme se vlastně celé utkání potýkali s nedostatečně pevnou psychikou,“ řekl šéf prostějovské lavičky Miroslav Čada.

„Pokud bych měl vzít průběh celého pohárového dvojutkání, tak po prvním vyhraném setu doma jsme se sesypali, což ovlivnilo nejen celý duel s Prostějovem, ale i následnou ligovou porážku s Olympem. Další týden jsme proto v tréninku věnovali čištění hlav, motivační práci, ale také zapracování nové posily ze Šternberka Lucky Herdové. Lidově řečeno jsme po Novém roce dostali přes držku, i proto jsme možná do Prostějova přijeli velmi soustředěně. S novou hráčkou jsme zkoušeli novou variantu, která si až kupodivu rychle sedla. Lucka skvěle zapadla do týmu, ve zlatém setu jsme byli určitě šťastnější a já moc gratuluji celému týmu k tomuto úspěchu,“ zářil trenér VK UP Martin Hroch.

V sobotu 15. ledna čeká Olomoučanky utkání 20. extraligového kola ve Šternberku. Hrát se bude v hale Ecce Homo od 17 hodin.

VK Prostějov - VK UP Olomouc 1:3; zlatý set 0:1 (-22, 14, -19, -22; -17)

Rozhodčí: Vachutka, Horký

Čas: 139 minut

Diváků: 350

Prostějov: Bajuszová, Fričová, Kvapilová, Faltínová, Smolková, Löffová, libero Stavinohová. Střídala: Dvořáčková.

Olomouc: Silva, Kneiflová, Babićová, Šepeľová, Blancová, Štimacová, libero Kulová. Střídaly: Šmídová, Moscická, Herdová.