Děkuji týmu za obrovskou bojovnost a nasazení, říká kapitánka vítězek poháru Valková

10. 2. 2021

Důstojné vystoupení v Lize mistryň a poté euforie po vítězství v Českém poháru. Takový byl podle kapitánky olomouckých volejbalistek Kateřiny Valkové uplynulý týden v podání VK UP Olomouc. Družstvo úspěšně zvládlo velkou porci zápasů, ale další výzvy jsou na dohled. Extraliga se blíží do závěrečné fáze. „Na odpočinek není čas, musíme na dobré výkony navázat proti týmům ze špičky extraligy,“ prohlašuje nahrávačka Katka Valková.


Jaká byla cesta s trofejí z Teplic?

Nebyla nakonec tak dlouhá, jak jsme se obávali kvůli počasí, ale cesta to byla dobrá, lehce jsme to oslavili (usmívá se). Rychleji nám to uteklo.


Po vítězství tým naskákal před halou do sněhu, šla jste do toho také?

Samozřejmě, šli všichni, i trenéři. Myslím, že ten nápad přišel od Misu z Finska (Michaely Madsenové), už přesně nevím. Bylo to v euforii, takže to nakonec ani nebylo tak strašné, jak jsme si mysleli (smích).


Zpět k samotnému finálovému zápasu proti Liberci. Co bylo podle vás rozhodující?

Myslím, že jsme Liberec dobře takticky bránili a šel nám i servis, čímž jsme si naši hru usnadnili. Podařilo se nám uhlídat jejich klíčové hráčky.


Dokázal se tým dostat do správného psychického nastavení, že se vám dařilo úspěšně dotahovat koncovky setů? Bylo to vidět už i v předcházejících zápasech.

Určitě, pomohla nám v tom asi i Champions League, kde jsme odehráli tři těžká utkání. Takové zápasy můžou hráčky posunout nebo jim pomoct. Odehráli jsme tam něco navíc a zvládli jsme to dobře, takže v tom mentálním nastavení nás to taky určitě posunulo.


Na jedné misce vah byla únava z Ligy mistryň, na druhé zkušenosti a bojovnost z tohoto turnaje. Převážila tedy druhá varianta?

Asi ano. Naštěstí jsme měly dva dny, kdy jsme měly v Teplicích volněji. Tím, že jsme v Lize mistryň odehrály dobré zápasy, tak ta únava nebyla až taková. Ale samozřejmě tam taky byla, to si nebudeme nalhávat.


Trenér Zapletal hovořil o velké soudržnosti týmu. Vnímáte to stejně jako hráčka?

Letos je ta parta úplně suprová. Tým si sednul, když se jedné nedaří, tak jí druhá dokáže pomoct. Určitě to není jen o hřišti, ale i o tom, jakou máme partu v šatně a i mimo halu. Ono se teda nic moc teď dělat nedá, ale všichni se těšíme a doufáme, že budou další možnosti a zajdeme si třeba na kafe mezi tréninky.


V semifinále jste porazily Šternberk 3:0, ale proti talentovaným soupeřkám to tak jednoduché nebylo, že?

Výsledek sice mluví jednoznačně, ale zápas takový ze začátku rozhodně nebyl. Po Lize mistryň mohla být nějaká únava a bylo těžké se zkoncentrovat. Šternberk hrál celou dobu odvážně, ale naštěstí jsme zvládly koncovku prvního setu a pak už to bylo, dá se říct, v naší režii.


Uplynulý týden nebyl jen o Českém poháru. Jak se ohlížíte za turnajem Ligy mistryň v polské Polici?

Řekla bych, že jsme předvedly solidní výkon, za který se nemusíme stydět. Dokázaly jsme uhrát dva sety proti velkoklubům. Celému týmu bych chtěla znovu poděkovat za obrovskou bojovnost a nasazení. Odehrály jsme to naprosto důstojně.


Překvapilo vás v Polsku něco, nebo to bylo, co se týče covidových opatření, podobné jako předchozí turnaj v Itálii?

Bylo to dost podobné. Opatření už jsou pro tyto turnaje nějak nastavené. Je to prostě v režimu hotel – hala, aby se nikdo nepotkával. Všechno se dezinfikuje, na jídlech jsme se s dalšími týmy taky nepotkávali. Hlavně je škoda, že jsme nemohli mít publikum. Polsko i Itálie jsou vyhlášené skvělou diváckou atmosférou. Samozřejmě bychom tím pádem měly i fanoušky v domácí hale, ale bohužel to nejde.


Byly to tři zápasy ve třech dnech a poté vás čekaly jedny z nejdůležitějších soubojů sezony. Jak jste bojovaly s únavou?

Nic moc s tím udělat nejde (usmívá se). Samozřejmě jsme měly fyzioterapii, maséra, snažily jsme se sbírat síly, kde se dalo. V pátek jsme měly jen posilovnu. Ale myslím, že jsme si všichni uvědomovali, o co se hraje, a to pak jde únava trochu do ústraní. Jak říkal jeden můj bývalý trenér, když člověk nemůže, tak ještě z padesáti procent může (smích). Vždycky se nějaké síly najdou.


Moc času na odpočinek nemáte ani teď, extraliga jde do finiše.

Je to tak. Zase trénujeme, do konce základní části je pár týdnů, přijde play-off a tak na nějaký odpočinek není čas.


Do závěru extraligy jdete z druhé pozice v tabulce. Bylo pro vás důležité ověřit si v pohárovém finále, že můžete bojovat s vedoucím Libercem?

Byla to pro nás psychická vzpruha, protože jsme s Libercem předtím dvakrát prohrály. Chtěly jsme si dokázat, že je můžeme porazit. Na to budeme muset navázat, ale nejenom proti Liberci, ale taky proti dalším týmům ze špičky extraligy.


Foto: Český volejbal - cvf.cz


Hlavní partneři

Ostatní sponzoři