Další bitva s Ostravou a pohárové Final Four je doma!

27. 1. 2021

Pouhé čtyři dny po domácí ligové výhře nad Ostravou přivítaly volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc stejného soupeře na své palubovce opět. Tentokrát v rámci čtvrtfinále Českého poháru, které se letos hraje na jediné utkání. A oba zápasy - ligový i pohárový - se sobě podobaly jako vejce vejci. Znovu byla k vidění obrovská bitva, v níž Ostrava smazala ztrátu úvodního setu, aby opět prohrála 1:3. Do pohárového Final Four, které budou 7. a 8. února hostit Teplice, tak postupuje Olomouc a může se těšit na jednoho z tria Liberec, Olymp a Šternberk.

Po vyrovnaných prvních výměnách přišla sedmibodová šňůra Olomouce, která zcela udala ráz úvodního setu. Hosté pak dlouho marně dotahovali, což se jim povedlo až v samotné koncovce (20:20, 21:21), jenže následovaly tři vítězné domácí míče a sada skončila výhrou Hanaček v poměru 25:22.

I ve druhém dějství byly zpočátku na koni vysokoškolačky (5:1, 8:5), vyrovnání však tentokrát přišlo mnohem dříve (8:8). A rázem byla iniciativa na ostravské straně (10:14, 12:17). Mohutný domácí nápor v závěru (14:19, 18:19) sice vedl až k vyrovnání (20:20), v tomto případě to ale byl protivník, kdo si koncovku pohlídal - 21:25 a 1:1.

Také třetí část duelu odstartovaly lépe Olomoučanky (5:2) a tentokrát se jim dařilo náskok udržet a ještě jej navýšit (10:5, 12:7). Ostrava se snažila reagoval, ale přišel rozhodující výpad univerzity při servisu kapitánky Valkové (12:9, 19:9) a set se dohrával. Hosté v něm nakonec získali pouhých jedenáct míčů a opět prohrávali.

Kdo by čekal, že takový výsledek zkušený domácí výběr uklidní, škaredě by se mýlil. Než se Hanačky na palubovce ve čtvrté sadě rozkoukaly, prohrávaly 0:4, 1:7 a pak dokonce 2:10. Až za tohoto hrozivého stavu se postupně začaly vracet do hry (6:10, 7:11), jenže po další sérii Ostravy bylo opět zle (7:14). Teprve od stavu 12:20 vrátila Olomouci naději servírující Schlegelová (16:20), a když na její dílo navázala Valková, bylo rázem vyrovnáno (18:22, 22:22). První setbol si sice vypracovali hosté (23:24), po něm ale následoval mečbol domácích volejbalistek, které jej na rozdíl od soupeře proměnily a po výsledku 26:24 a celkově 3:1 postupují do pohárového Final Four.

„Musím holkám pogratulovat, jak zvládly vygradování dnešního zápasu v jeho čtvrtém setu,“ oddechl si domácí kouč Petr Zapletal. „Po špatném začátku, kdy jsme prohrávali o deset jedenáct bodů, v sobě našly velkou bojovnost a vůli po vítězství. Bylo to opět extrémně těžké utkání stejně jako předchozí dva duely s Ostravou, což jsme ale věděli. V našem výkonu je ještě spousta rezerv, dnes jsme byli například nedůslední na bloku. Věřím, že do druhé fáze sezony to vypilujeme tak, aby vše gradovalo v play-off,“ plánuje Zapletal.

V sobotu 30. ledna se Olomoučanky opět vracejí do ligového kolotoče utkáním 9. kola na palubovce Frýdku-Místku. Hrát se začne v 17 hodin.

VK UP Olomouc - TJ Ostrava 3:1 (22, -21, 11, 24)

Rozhodčí: Peloušek, Ištvanech

Čas: 98 minut

Diváků: 0

Olomouc: Madsenová, Valková, Nová, Stümpelová, Pilepičová, Schlegelová, libero Zilbermanová. Střídaly: Kamidinová, Abendroth.

Ostrava: Hrdličková, Kalusková, Žarnovická, Štrbová, Nečasová, Pospíšilová, libero Chevalierová. Střídaly: Zemanová, Jedličková, Bauerová, Vytisková.