Černá série zapomenuta, do nového roku vítězně

5. 1. 2023

Prvními zápasy programu extraligy volejbalistek v novém roce byly duely jejího 19. kola. Na sklonku loňska trápící se Univerzita Palackého Olomouc zajížděla do Frýdku-Místku a do nového roku vstoupila tříbodovým vítězstvím 3:1.

Olomoučanky si ve Frýdku vytvořily slibný náskok už v úvodu prvního setu při servisu Moscické (1:7). V dalších výměnách jej sice málem dokázaly prohospodařit (3:10, 7:10), ale v prostřední části si iniciativu vzaly zpět (10:13, 11:17). V závěru sady se do hry po zranění zapojila i hostující opora Šepeľová a ihned se uvedla esem. Domácí celek sice ještě zkoušel závěr zdramatizovat (13:21, 19:22), po výsledku 19:25 však prohrával 0:1.

Také do druhé sady vstoupily lépe Hanačky (0:3, 1:7) a tentokrát ztráta Frýdku-Místku začala nabývat obřích rozměrů (3:12). Až potom začaly Sokolky korigovat (7:13), náskok Olomouce se však dál příliš netenčil (9:18). Závěr sice opět dokázaly vysokoškolačky málem zdramatizovat ve svůj neprospěch (10:19, 16:21), ale následně Körmendyová set doservírovala a VK UP vedl díky výhře 25:16 už 2:0.

Do třetí části vstoupil Frýdek s viditelnou snahou průběh zvrátit (3:1, 6:3). Za stavu 9:4 začínala být situace pro hostující volejbalistky více než nepříjemná, Olomoučanky ale zabraly a dotáhly se na kontakt (11:10). Jenže po servisech Šumejkové to bylo rázem 19:12 a set se pouze dohrával - po výsledku 25:17 bylo sníženo.

Čtvrtá sada přinesla vyrovnanou bitvu až do stavu 15:15. Teprve před koncovkou začala univerzita přebírat iniciativu (15:18, 17:21) a díky výhře 25:20 si pohlídala vítězství 3:1 a tři body.

„Jsem rád, že jsme přerušili hroznou sérii šesti porážek ve třech setech. Od pondělka už bylo vidět úplně jiné nastavení v tréninku. Věřím, že hráčky si uvědomily, že cesta vede přes tvrdou práci. Jsem zvědav, jestli se to potvrdí i v dalších zápasech,“ těší se olomoucký kormidelník Martin Hroch.

„Je smutné, že do zápasu vstupujeme velice vlažně a necháváme tak prostor soupeři se rozehrát. Pak se rozjetý protivník velice těžce zastavuje. Třetí a čtvrtý set už byl především o útoku. V důležitých chvílích nás zradila přihrávka a také blok krajních hráček. Hráčka, která by nás měla podržet, dostane šest es a na útoku je na osmnácti procentech. To je k zamyšlení,“ zlobila se sokolská trenérka Alexandra Dedková.

V sobotním 20. ligovém kole mají Olomoučanky volný los, a tak je další soutěžní zápas čeká až v sobotu 14. ledna, kdy se v rámci 21. kola představí od 18 hodin na palubovce pražského Olympu.

TJ Sokol Frýdek-Místek - VK UP Olomouc 1:3 (-19, -16, 17, -20)

Rozhodčí: Kubinec, Slezák

Čas: 92 minut

Diváků: 100

Frýdek-Místek: Strušková, Dvořáčková, Petrová, Silvaová, Šumejková, Livingstonová, libero Teperová. Střídaly: Šmídová, Smýkalová, Šrámková

Olomouc: Herdová, Moscická, Rajlićová, Borovcová, Körmendyová, Galvãová, libero Slavíková. Střídaly: Šepeĺová, Tinklová