Bude to extrémně náročné, ví před Ligou mistryň trenér Zapletal

31. 1. 2021

Volejbalem nabité týdny prožívá s týmem VK UP Olomouc hlavní trenér Petr Zapletal. Vysokoškolačkám se podařilo postoupit do Final Four Českého poháru, ještě před vyvrcholením pohárové soutěže ale tým poměří síly s elitními evropskými celky na turnaji Ligy mistryň v Polsku. „Známe sílu soupeřů, chceme se naladit na naši bojovnou náladu,“ říká před duely v Champions League kouč Zapletal.


Jak se ohlížíte za zápasy uplynulého týdne?

Měli jsme těžká utkání s Ostravou v extralize i v poháru a obě jsme vyhráli. V sobotu jsme k tomu přidali vítězství ve Frýdku-Místku, takže to musím hodnotit kladně. Nejvíc kvituju středeční zápas s Ostravou, kdy jsme ve čtvrtém setu prohrávali 12:20 a nakonec jsme ten set ještě vyhráli.


Proti Frýdku-Místku dostaly příležitost další hráčky, opory mohly šetřit síly.

Už dříve jsem chtěl do zápasů nasadit Denisu Kulovou, ale bohužel měla lehké zranění. Teď už jsem s ní mohl počítat od začátku zápasu. Od poloviny prvního setu hrála taky Nicole Šmídová a chtěl rovněž jsem pošetřit Michaelu Madsenovou, takže místo ní nastoupila Ema Kneiflová. Odpočinek si zasloužila také Maria Schlegelová, šanci dostala Karina Lazárková. Ta mi udělala velkou radost tím, jak dobře hrála.


Jaké jsou cíle pro turnaj Ligy mistryň v Policích? S čím byste byl spokojený?

Hlavně bychom se chtěli zase naladit na naši bojovnou náladu, neznechutit si to, i kdybychom třeba prohráli. Bude to velmi těžké, známe už sílu soupeřů. Chceme nějaký zápas vyhrát, ale víme, jak to bude extrémně náročné. Když se nám podaří set nebo dva, tak budeme velmi spokojení. Ale spíš mi jde o to, abychom se naladili pro boje v české lize, které nás brzy čekají.


Je nyní tým dobře naladěný? Přináší do něj zahraniční hráčky další energii?

Tento tým si sedl hned od prvního týdne přípravy. Všechny hráčky jsou velké bojovnice, možná že cizinky o trošku víc, mají to nějak v sobě. Do Vánoc nám to šlapalo úplně skvěle, holky pořád držely spolu, i když se třeba nedařilo. Menší problém nastal po Vánocích, některé hráčky měly delší pauzu, tým se hledal. Ale měli jsme spolu nějaké rozhovory a podle mě se to vrátilo do původních kolejí a už to zase šlape tak, jak by mělo.


Takže to byla trochu psychologie a ještě v cizím jazyce?

(Smích). Mluvit v cizím jazyce, to už mi ani tak nevadí. Celou sezonu mluvíme jenom anglicky. Stalo se mi, že jsme měli na hřišti pět Češek a jednu cizinku a začal jsem na ně mluvit anglicky. Pak jsem si uvědomil, co to vlastně dělám (usmívá se). Ale po Vánocích to nebyla nějaká psychologie. Spíš jsme si řekli, jak to vidím já, jak to vidí hráčky. Šlo o přátelské rozhovory.


Čeká vás pět zápasů během jednoho týdne. Jak se s tím popasujete?

Naštěstí přišly Šmídová s Kneiflovou, které můžeme použít. Když bude potřeba, tak můžu střídat. Výborně se ukázala i Karina Lazárková, také nám pomůže. Libera Kulovou se Zilbermanovou budu pravidelně střídat. Myslím, že síly bychom mohli nějak pošetřit. Situace je o hodně lepší než třeba před měsícem, kdy jsme mohli využít šest nebo sedm hráček.


Příchod posil ze Šternberku se nyní skutečně hodil, že?

Ano, nicméně já jsem byl maximálně spokojený i s Bárou Abendroth a Adriani Kamidinovou. Udělaly velký kus práce, moc dobře se mi s nimi pracovalo. A úplně stejně se teď budu muset věnovat Šmídové a Kneiflové, protože nějaké nedostatky tam jsou. Ony vědí, na čem musí pracovat. Nějakou dobu bude trvat, než zapadnou do týmu.


Bára Abendroth a Adriani Kamidinová ukázaly, že jsou příslibem pro olomoucký volejbal?

Určitě. Trénoval jsem je půl roku, obě chtěly strašně moc pracovat. Chodily na individuální tréninky, volaly nám, kdy můžou přijít. Předávali jsme jim s asistentem naše trenérské zkušenosti a postřehy a ony všechno braly. Každým týdnem šel vidět nějaký nárůst výkonnosti. Byl jsem s nimi velmi spokojený.


Jak ovlivní turnaj Ligy mistryň opatření proti šíření koronaviru? Jaký je režim na takové akci?

Už jsme museli absolvovat PCR testy, přijedeme do Polska, oni to zkontrolují. Hned po příjezdu jdeme na další test. Pak pojedeme do hotelu, kde pravděpodobně budeme jenom my. Bude to asi ten klasický covidový režim, jako jsme měli v Itálii. Hotel, autobus, zápasy. Budeme v bublině.


Vy osobně snášíte testování dobře? Kolik už jste vlastně absolvovali testů?

Je to každý týden. Už jsem nějak zvykl, moc už to neřešíme. Hlavní je, že se všichni cítíme dobře. Ani už nejsme nervózní, jestli někdo bude pozitivní, nebo nebude. Já si jsem skoro jistý, že jsem negativní, protože se pořád cítím skvěle. Vidím to i na holkách, že už takový stres a nervozita z toho není. Trošku nepříjemné je to šťourání v nose, ale už jsme si zvykli.


Formát Ligy mistryň se změnil a olomoucká hala zápasy nejprestižnější klubové soutěže neuvidí. Jak moc chybí družstvu podpora fanoušků na tribunách?

Každý tým je zvyklý na svoje domácí prostředí. Kdyby to bylo v normálním režimu i s diváky doma, tak si myslím, že bychom mohli předvést něco víc, než co jsme dokázali v Itálii. V Polsku to zase bude těžké. S fanoušky a v domácím prostředí by určitě narostl zájem a povědomí o volejbalu.


Máte už v hlavě i Final Four Českého poháru? Obhájit trofej bude velká výzva.

Bude to samozřejmě náročné. Ale já jdu zápas od zápasu. Teď se maximálně soustředím na Ligu mistryň, hned v prvním zápase nás čekají Polky. Nějakou přípravu už mám za sebou, pak je hned Novara a Kazaň. Pak budeme mít tři dny na to, abychom se připravili na Šternberk a na finále. Doufám tedy, že do finále postoupíme.

autor: VK UP Olomouc

Komentáře nejsou povoleny.