Boj s covidem, nevstřícností i soupeřkami. Vysokoškolačky vyválčily bod v Ostravě

19. 2. 2022

Nejen se svým soupeřem bojovaly volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc v utkání 24. extraligového kola na palubovce Ostravy. Poté, co domácí klub odmítl žádost VK UP o odložení zápasu kvůli covidové nákaze v týmu hostí, odehrály vysokoškolačky duel s torzem kádru a přesto dokázaly uzmout protivníkovi bod po prohře 2:3.

Osm hráček bez libera do pole, ne zcela doléčená kapitánka Gambová v základní sestavě, smečařka Herdová jako přihrávající blokařka a libero Slavíková na postu smečařky. K tomu jediná zdravá alternativa v podobě nahrávačky Tinklové na lavičce a Brazilka Silva po zranění připravená naskočit jen v nejnutnějším případě. Takový tým musel nasadit trenér Olomouce Martin Hroch v Ostravě poté, co mu den předem kvůli pozitivním výsledkům na COVID-19 vypadly hned čtyři členky kádru plus asistent Míček a soupeř překvapivě odmítl žádost o odložení zápasu. „Čtvrteční odpolední trénink jsme začínali až na nedoléčená zranění v kompletním složení a postupně, jak docházely výsledky testů, se nám kádr hroutil. Najednou jsme neměli k dispozici ani dvě smečařky či blokařky. Museli jsme po nevstřícné reakci Ostravy poskládat úplně novou sestavu, kterou jsme vůbec neměli vyzkoušenou. I proto se mi s ohledem na konečný výsledek utkání strašně těžko hodnotí,“ krčí rozpačitě rameny kouč vysokoškolaček.

Než se jeho zbylé svěřenkyně v ostravské hale rozkoukaly, prohrávaly 1:6 a 2:9. Potom se sice skóre začalo pomalu vyrovnávat (9:6, 16:14), přesto šly domácí hráčky do koncovky se zdánlivě dostačujícím náskokem 20:16. Proti konci olomouckých nadějí však byla servírující Herdová (20:22) a poté, co poslední tři výměny patřily hostům, byla z toho výhra univerzity 25:21. „Improvizace v naší sestavě byla znát nejvíce právě v úvodu prvního setu, kdy na nás stačilo jen servírovat. Soupeře to ale možná ukolébalo a nakonec jsme koncovku ubojovali až k vítězství. Obrovská bojovnost pak náš tým doprovázela po celý zápas. Dokumentovala to třeba i Silva, která si sama řekla o střídání na síť, přestože na to ještě není zdravotně připravena,“ zmínil Martin Hroch.

Jeho tým nicméně po získané první koncovce ve druhém dějství nestačil, postupně ztrácel čím dál víc (8:3, 14:7, 19:8) a nakonec prohrál jednoznačně 10:25. V další sadě měly ovšem Hanačky od počátku navrch (1:3, 4:7), od stavu 5:12 se jim dařilo prakticky pravidelně ztrátovat a výsledkem bylo jejich vítězství 25:16 a vedení 2:1.

Alespoň bod už měla Univerzita Palackého jistý, její hráčky však i přes všechny obtíže nechtěly zůstat jen při něm. „Věřil jsem, že se nám podaří čtvrtý set urvat pro sebe, z holek byla cítit vůle a Ostrava byla zřetelně nervózní. Zároveň však děvčatům začaly pomalu docházet baterky, přece jen hrály celý zápas ve zcela nezvyklé sestavě a některé na úplně nových postech. Přesto nebyl úspěch nijak daleko,“ glosoval olomoucký kouč čtvrtou sadu, v níž se zpočátku vedení přelévalo ze strany na stranu (4:2, 4:6). Pak sice iniciativu převzal domácí tým (13:9), ale hosté byli až do koncovky v těsném závěsu (22:21, 24:23). Poslední bod však připadl Ostravankám, které po výsledku 25:23 srovnaly a vynutily si tiebreak.

V něm se sice většinou hrálo podle ostravských not (5:1, 8:3, 10:6), v závěru se však opět mohlo stát cokoliv (13:12, 14:13). Znovu nejtěsnějším rozdílem 15:13 nakonec zvítězili domácí a mohli tak bouřlivě oslavit dvoubodové vítězství nad zdecimovaným soupeřem.

„Klobouk dolů před holkami, ukázaly velký morál. Konečný výsledek vzhledem k vývoji samozřejmě mrzí, není to ale tentokrát to nejdůležitější. Družstvu moc děkuji a jsem přesvědčen, že pokud se dáme dohromady a přidáme k předvedené bojovnosti a obětavosti i patřičnou herní kvalitu, můžeme toho ještě hodně dokázat,“ uzavírá Martin Hroch.

K dalšímu utkání by Olomoučanky, pokud jejich stav dovolí, měly nastoupit ve čtvrtek 24. února na palubovce Dukly Liberec. Dohrávka 22. ligového kola má začátek stanoven na 18 hodin.


TJ Ostrava - VK UP Olomouc 3:2 (-21, 10, -16, 23, 13)

Rozhodčí: Horký, Vachutka

Čas: 111 minut

Diváků: 180

Ostrava: Nečiporuková, Zemanová, Pospíšilová, Štrbová, Jedličková, Kotlabová, libero Jančová. Střídaly: Jasečková, Kašparová, Bauerová, Chládková.

Olomouc: Štimacová, Gambová, Kneiflová, Babićová, Slavíková, Herdová. Střídaly: Silva, Tinklová.

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený. se na svůj účet nebo si vytvořit nový .
Komentáře: 8
V

Václav 19. 2. 2022 23:47:21

Zápas jsem viděl jen na videu. Netroufal jsem si v tom větru jet do Ostravy autem. Velká, velká poklona všem hráčkám, trenérovi i Dr.Amirovi.

Upravit komentář

B

Bazik 20. 2. 2022 10:05:54

Dobry den Vaclave, na cem to davali , hledal jsem to na volej.cz

Upravit komentář

R

Roman 20. 2. 2022 14:36:18

Příště musíte hledat na volej.tv Můžete se podívat aspoň na záznam. Jenom poznámka k Ostravákům, je neuvěřitelné, jak se k nám zachovali. Doufám, že jim to dáme patřičně najevo, až budou hrát u nás.

Upravit komentář

H

Honza 20. 2. 2022 15:38:44

Není nad fair play. Inu, Ostrava, nedivím se. Zachovali se jako hovada, budiž jim to připočteno ke slávě ! Příště jim nabídneme, že přijedeme s kadetkama. Třeba pak vyhrají 3:0. Nevadí, dobrý bod, bojovalo se ze všech sil. A stejně to mohlo dopadnout i obráceně.

Něco mimo volejbal. Já některé naše "sportovní papaláše" nechápu. V Rusku mohou kvůli olympiádě přerušit KHL, u nás se ale hraje a vůbec se nehledí na to, že některé kluby mohou být výrazně oslabeny. Viz MORA (Konrád, Krejčí). To jen tak na okraj k té férovosti ve sportu.

Až budeme příště hrát doma s Ostravou, přijďte diváci ve velkém počtu a dáme jim to sežrat i s navijákem. Takhle se nejedná. Však ono se jim to vrátí.

Upravit komentář

T

Tom 20. 2. 2022 22:01:33

Včera byl jsmem v Ostravě škoda ve čtvrtém setu věřil, že to vyhrajem!!!

Nebo aspoň tom pátém.

Mrzí mě to, že včera jsu sklamej, když vím, že jsme na to měli i když máme polovinu týmů, byl jsem u toho při tom zápase, je to škoda!!!!!

Holky by měli konečně zabrat!!!!

Ostravu jsme mohli pohodě parazit 3:1 nebo alespoň 3:2!!!!!!


Upravit komentář

M

Martin 21. 2. 2022 09:20:43

Přidávám reakci Ostravy z jejich webovek:


Vyjádření k zápasu Ostrava – Olomouc (20.2.0222)

V sobotu 19. 2. 2022 proběhlo extraligové utkání TJ Ostrava – VK UP Olomouc, kterému předcházela mediální kampaň hostujícího celku. Důvod: Ostrava nepřistoupila na žádost Olomouce o odložení utkání kvůli pozitivním výsledkům testů na covid.

Shrnutí:

V pátek dopoledne (18. 2. 2022) kontaktoval telefonicky trenér Olomouce Martin Hroch našeho trenéra Zdeňka Pommera, a informoval jej, že má v týmu jednu hráčku a jednoho člena realizačního týmu s pozitivním výsledkem antigenního testu na covid a zároveň konstatoval, že celé družstvo absolvovalo ráno PCR testy, ale že výsledky budou až v sobotu. Požádal o odložení zápasu a navrhl i náhradní termíny, a to: 28. 2., 1., 7., 8. nebo 9. 3. Jelikož základní část končí 12. 3. a my hrajeme 24. 2., 26. 2., 5. 3. a 12. 3., žádný z navrhovaných termínů nám nevyhovoval. V případě, že bychom na přesun přistoupili, ohrozili bychom naše družstvo přetížením v závěru základní části a před play-off, které začíná hned 18. 3. Pan Hroch volal ještě znovu v 17:00, že už ví výsledky PCR testů a že má pozitivní 4 hráčky a jednoho člena realizačního týmu a dotázal se, jestli se covidu nebojíme. Na tuto otázku, jsem mu odpověděl, že ne.

Volejbalová extraliga žen je profesionální soutěž, v níž by měla být absence 4 hráček ze soupisky řešitelná. Po sportovní stránce je mně hráček Olomouce líto, ale zranění a nemoci bohužel ke sportu patří. I tým TJ Ostrava byl v letošní sezóně nucen odehrát pár zápasů s 8 či 9 hráčkami….

Miloš Matula

ředitel TJ Ostrava


Upravit komentář

M

Miroha 24. 2. 2022 16:12:36

Podle rozpisu zápasů by se měl dnes hrát zápas v Liberci. Na stránkách Vkup však nic nepíšete. Bude se hrát? Děkuji.

Upravit komentář

A

Adam Fritscher 24. 2. 2022 17:26:38

https://volejbalolomouc.cz/planovane-zapasy

Upravit komentář