Boj s covidem, nevstřícností i soupeřkami. Vysokoškolačky vyválčily bod v Ostravě

19. 2. 2022

Nejen se svým soupeřem bojovaly volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc v utkání 24. extraligového kola na palubovce Ostravy. Poté, co domácí klub odmítl žádost VK UP o odložení zápasu kvůli covidové nákaze v týmu hostí, odehrály vysokoškolačky duel s torzem kádru a přesto dokázaly uzmout protivníkovi bod po prohře 2:3.

Osm hráček bez libera do pole, ne zcela doléčená kapitánka Gambová v základní sestavě, smečařka Herdová jako přihrávající blokařka a libero Slavíková na postu smečařky. K tomu jediná zdravá alternativa v podobě nahrávačky Tinklové na lavičce a Brazilka Silva po zranění připravená naskočit jen v nejnutnějším případě. Takový tým musel nasadit trenér Olomouce Martin Hroch v Ostravě poté, co mu den předem kvůli pozitivním výsledkům na COVID-19 vypadly hned čtyři členky kádru plus asistent Míček a soupeř překvapivě odmítl žádost o odložení zápasu. „Čtvrteční odpolední trénink jsme začínali až na nedoléčená zranění v kompletním složení a postupně, jak docházely výsledky testů, se nám kádr hroutil. Najednou jsme neměli k dispozici ani dvě smečařky či blokařky. Museli jsme po nevstřícné reakci Ostravy poskládat úplně novou sestavu, kterou jsme vůbec neměli vyzkoušenou. I proto se mi s ohledem na konečný výsledek utkání strašně těžko hodnotí,“ krčí rozpačitě rameny kouč vysokoškolaček.

Než se jeho zbylé svěřenkyně v ostravské hale rozkoukaly, prohrávaly 1:6 a 2:9. Potom se sice skóre začalo pomalu vyrovnávat (9:6, 16:14), přesto šly domácí hráčky do koncovky se zdánlivě dostačujícím náskokem 20:16. Proti konci olomouckých nadějí však byla servírující Herdová (20:22) a poté, co poslední tři výměny patřily hostům, byla z toho výhra univerzity 25:21. „Improvizace v naší sestavě byla znát nejvíce právě v úvodu prvního setu, kdy na nás stačilo jen servírovat. Soupeře to ale možná ukolébalo a nakonec jsme koncovku ubojovali až k vítězství. Obrovská bojovnost pak náš tým doprovázela po celý zápas. Dokumentovala to třeba i Silva, která si sama řekla o střídání na síť, přestože na to ještě není zdravotně připravena,“ zmínil Martin Hroch.

Jeho tým nicméně po získané první koncovce ve druhém dějství nestačil, postupně ztrácel čím dál víc (8:3, 14:7, 19:8) a nakonec prohrál jednoznačně 10:25. V další sadě měly ovšem Hanačky od počátku navrch (1:3, 4:7), od stavu 5:12 se jim dařilo prakticky pravidelně ztrátovat a výsledkem bylo jejich vítězství 25:16 a vedení 2:1.

Alespoň bod už měla Univerzita Palackého jistý, její hráčky však i přes všechny obtíže nechtěly zůstat jen při něm. „Věřil jsem, že se nám podaří čtvrtý set urvat pro sebe, z holek byla cítit vůle a Ostrava byla zřetelně nervózní. Zároveň však děvčatům začaly pomalu docházet baterky, přece jen hrály celý zápas ve zcela nezvyklé sestavě a některé na úplně nových postech. Přesto nebyl úspěch nijak daleko,“ glosoval olomoucký kouč čtvrtou sadu, v níž se zpočátku vedení přelévalo ze strany na stranu (4:2, 4:6). Pak sice iniciativu převzal domácí tým (13:9), ale hosté byli až do koncovky v těsném závěsu (22:21, 24:23). Poslední bod však připadl Ostravankám, které po výsledku 25:23 srovnaly a vynutily si tiebreak.

V něm se sice většinou hrálo podle ostravských not (5:1, 8:3, 10:6), v závěru se však opět mohlo stát cokoliv (13:12, 14:13). Znovu nejtěsnějším rozdílem 15:13 nakonec zvítězili domácí a mohli tak bouřlivě oslavit dvoubodové vítězství nad zdecimovaným soupeřem.

„Klobouk dolů před holkami, ukázaly velký morál. Konečný výsledek vzhledem k vývoji samozřejmě mrzí, není to ale tentokrát to nejdůležitější. Družstvu moc děkuji a jsem přesvědčen, že pokud se dáme dohromady a přidáme k předvedené bojovnosti a obětavosti i patřičnou herní kvalitu, můžeme toho ještě hodně dokázat,“ uzavírá Martin Hroch.

K dalšímu utkání by Olomoučanky, pokud jejich stav dovolí, měly nastoupit ve čtvrtek 24. února na palubovce Dukly Liberec. Dohrávka 22. ligového kola má začátek stanoven na 18 hodin.


TJ Ostrava - VK UP Olomouc 3:2 (-21, 10, -16, 23, 13)

Rozhodčí: Horký, Vachutka

Čas: 111 minut

Diváků: 180

Ostrava: Nečiporuková, Zemanová, Pospíšilová, Štrbová, Jedličková, Kotlabová, libero Jančová. Střídaly: Jasečková, Kašparová, Bauerová, Chládková.

Olomouc: Štimacová, Gambová, Kneiflová, Babićová, Slavíková, Herdová. Střídaly: Silva, Tinklová.

Hlavní partneři

Ostatní sponzoři