Volejbalistky VK Šantovka Olomouc UP U14 vybojovaly na MČR vynikající šesté místo

22. 5. 2024

Od pátku 17. do neděle 19. května se konalo Mistrovství ČR kategorie U14, které pořádal ŠSK Bílovec, a družstvo VK Šantovka Olomouc UP bylo jeho velmi důležitou součástí. Mladé olomoucké volejbalistky totiž zahrály skvěle a po velmi dobrých výkonech vybojovaly na Mistrovství ČR vynikající šesté místo.

V pátek proběhlo slavnostní zahájení za účasti zástupců českého volejbalového svazu, Moravskoslezského kraje a města Bílovce. Nechyběla ani státní hymna. Poté už následoval sportovní program zápasy jednotlivých družstev ve skupinách. 

Družstvo VK Šantovka Olomouc UP narazilo v základní skupině na družstva TJ Ostrava, TJ Spartak Hořovice a domácí ŠSK Bílovec. První zápas olomoucké holky zvládly dobře a proti Hořovicím solidním výkonem zvítězily 2:0.
Druhý zápas byl také v režii družstva VK Šantovka Olomouc UP. Domácímu Bílovci nedovolila Šantovka dostat se přes 20 bodů a s přehledem vyhrála opět 2:0.
V posledním zápase skupiny na Hanačky čekala favorizovaná Ostrava, jeden z horkých kandidátů na medaile. Papírové předpoklady se potvrdily a Ostrava vyhrála 2:0. V základní skupině tak olomoucké družstvo skončilo na 2. místě a zajistilo si postup do semifinálové skupiny.

„Náš cíl pro základní skupinu byl neskončit na posledním místě a vyhnout se tak skupině útěchy,“ zhodnotil plány VK Šantovka Olomouc UP trenér družstva Pavel Černý.

Na sobotním programu byly semifinálové skupiny, do kterých se započítávaly výsledky ze základních skupin. Družstvo VK Šantovka Olomouc UP tak do skupiny vstupovalo se třemi body za výhru nad Hořovicemi. Ve skupině družstvo čekali soupeři PVK Olymp Praha, VK Znojmo-Přímětice a VK Prostějov.

V úvodním zápase druhého dne čekal na VK Šantovka Olomouc UP zápas se Znojmem. Zápas to byl jako na houpačce, rozhodovalo se v dramatickém tiebraeku, ve kterém bylo šťastnější družstvo VK Šantovka Olomouc UP (17:15) a olomoucká děvčata si připsala důležitou výhru 2:1.
Ve druhém zápase holky narazily na dalšího favorita turnaje PVK Olymp Praha. I přes výborný výkon nedokázaly favorita z Prahy porazit a prohrály tak 0:2.
V posledním zápase dne čekal na olomoucké hráčky Prostějov. Postupová matematika byla jasná. Výhra by družstvu zajistila 3. místo ve skupině a možnost se v nedělním programu poprat o 5.–8. místo. Děvčata nezaváhala a krajského soupeře jednoznačně porazila 2:0.

„Věděli jsme, že nás v sobotu čekají opravdu těžcí soupeři a že to nebude jednoduché. Holky ale hrály opravdu skvěle a postup do zápasů o 5.–8. místo si zasloužily,“ zhodnotil průběh sobotní části mistrovství trenér Pavel Černý.

V neděli družstvo čekaly již jen 2 zápasy. Vítěz prvního utkání postupoval do boje o 5. místo, naopak poraženého čekal zápas o 7. místo. Holky v tomto souboji čekala TJ Jiskra Havlíčkův Brod. V zápase dvou vyrovnaných družstev, který se v jednotlivých setech rozhodoval v koncovkách, byly nakonec šťastnější olomoucká děvčata, kterým se podařilo zvládnout napínavý tiebraek (15:13) a vyhrát 2:1. 

V zápase o 5. místo čekal hráčky další těžký soupeř, a to TJ Baník Rtyně v Podkrkonoší. Krásný, dramatický zápas se rozhodoval opět v koncovkách, a aby drama bylo pořádné, rozhodnout musel opět tiebraek. Tentokrát však již Olomouc tiebraek vyhrát nezvládla (13:15) a v posledním utkání turnaje prohrála 1:2. Získala tak na Mistrovství ČR kategorie U14 celkové 6. místo. Vítězem turnaje a mistrem ČR se stal PVK Olymp Praha před TJ Ostrava a BVK Nymburské BOMBY.

„Celý turnaj byl extrémně náročný. Byla tu opravdu silná družstva. 6. místo je opravdu skvělé. Před startem kvalifikací na Mistrovství ČR jsem si neuměl představit, že bychom takového úspěchu mohli dosáhnout. Holky však byly po celou dobu úžasné. Dřely, bojovaly, předváděly neskutečné výkony. Moc bych jim chtěl za celou sezonu poděkovat. Přestože po posledním zápase nechyběly slzičky, tak na sebe můžou být opravdu hrdé. Rovněž bych chtěl poděkovat rodičům, kteří nás celou dobu neúnavně podporovali a vytvářeli holkám skvělou atmosféru,“ uzavřel turnaj svým hodnocením trenér Pavel Černý. 

Sestava VK Šantovka Olomouc UP U14

1. Albrechtová Magdaléna (C)

2. Baše Tereza

3. Drtilová Ema

4. Hloušková Vendula

5. Krumpholzová Anna

6. Kubelková Ester

7. Künstler Nicol

8. Michejdová Romana

9. Olujić Tamara

10. Stropková Sabina

11. Štefanová Karolína

12. Tomková Stella

13. Vařeková Kristýna

Hlavní partneři

Ostatní sponzoři