Mladší žačky U14 - shrnutí sezony 2022/2023

25. 5. 2023

Hlavní trenér: Pavel Černý

Asistentka trenéra: Kateřina Hrochová


Družstvo mladších žákyň (U14) se před uplynulou sezonou tvořilo od základů na letním soustředění na Pastvinách. Jedinou hráčkou, která měla zkušenosti z šestkového volejbalu, byla Julie Stoppenová, která za mladší žačky již jednu sezonu odehrála. U ostatních děvčat bylo velkou záhadou, jak přechod z minivolejbalu do klasického volejbalu zvládnou. I z tohoto důvodu jsme si před sezonou nekladli žádné výkonnostní cíle.

Již na soustředění na Pastvinách holky odvedly hodně práce. Museli jsme věnovat spoustu času také teorii, protože o některých volejbalových aspektech holky nikdy neslyšely. Vše se nám nakonec podařilo a do kvalifikace krajského přeboru U14 jsme vstupovali plní očekávání. 

Družstvu A se podařilo jeho část kvalifikace vyhrát bez ztráty setu a postoupit tak do nejlepší skupiny krajského přeboru U14. Tam jsme se po všech deset turnajů udrželi, když jsme se na prvním a druhém místě střídali s VAM Olomouc A. O první místo jsme bojovali až do posledního turnaje. Bohužel nám rozhodující zápas s VAM nevyšel a zbylo na nás druhé místo. Slovo "zbylo" však patří do uvozovek, protože si holky stříbrnou pozici vybojovaly s náskokem 46 bodů na třetí místo. Družstvo A se také zúčastnilo kvalifikace mistrovství ČR U14. Po slibném začátku nám však vůbec nevyšla semifinálová skupina a do dalšího kola kvalifikace jsme nepostoupili, přestože jsme podle mě na postup měli. V těžkých zápasech se, bohužel, projevila nevyhranost tohoto družstva a nedostatek zkušeností. 

Družstvu B trvalo seznamování se se soutěží o něco déle, ale již po druhém turnaji jsme postoupili do skupiny B, kde jsme se zabydleli. Děvčata se po celou sezónu zlepšovala, ke konci hrála velice pěkný volejbal a obsadila v konečné tabulce osmé místo. Pozitivem také je, že součástí družstva byly i holky ročníku 2011.

Krom soutěže mladších žákyň jsme měli také jedno družstvo s označením Olomouc C v soutěži starších žákyň U16. Přestože holky hrály proti až o čtyři roky starším soupeřkám, předváděly velice pěkné výkony a skončily na třináctém místě z šestnácti účastníků.

Celkově lze sezonu hodnotit pozitivně. Po technické stránce jsou děvčata připravená dobře a v dalších kategoriích na tom můžeme stavět. Sezonu ukončíme na konci června. Do té doby nás čeká ještě účast na mezinárodním turnaji v Bílovci a na turnaji v Raškovicích. A také nás čeká tradiční kemp v Janoušově. Přípravu na sezonu 2023/2024 startujeme na začátku srpna soustředěním na Pastvinách.


Očima trénéra:

Jak se vám pracovalo s družstvem?

Musím říct, že po celou sezonu velice dobře. Děvčata jsou vnímavá a hlavně je na nich vidět, že je volejbal baví. S takovou skupinou je radost pracovat. Současně musím poděkovat i jejich rodičům za spolupráci a podporu. Bez nich by to také nešlo.


Co se vám letos s týmem povedlo a naopak nepovedlo?

Po soutěžní stránce se nám nepovedl konec sezony. Povedla se nám spousta věcí a i přes nepodařený konec hodnotím sezonu velice pozitivně. Pevně věřím, že se nám hlavně povedlo získat děvčata pro volejbal, aby u něj ještě nějaký čas vydržela.


V jakých činnostech se holky nejvíce zlepšily?

V kategorii mladších žákyň se děvčata zlepšují ve všech herních činnostech. Pracovali jsme stále na základech volejbalové techniky a chtěli jsme hlavně dobře odpracovat příjem a útočný úder. Myslím, že v tomto ohledu děvčata odvedla spoustu práce.


Na čem by naopak holky měly více pracovat?

Jednoznačně nám chyběla již zmiňovaná vyhranost a předešlá herní zkušenost. Samozřejmě ale pořád musí děvčata pracovat na své volejbalové technice a zlepšovat se v jednotlivých herních činnostech.


Pavel Černý

hlavní trenér U14

Hlavní partneři

Ostatní sponzoři