Turnaj starších žákyň připomněl legendární trenéry mládeže

30. 5. 2022

Předposlední květnový víkend uspořádali trenéři mládeže VK UP Olomouc mezinárodní volejbalový turnaj starších žákyň, tedy hráček narozených v a před rokem 2007. Turnaj se konal po dvouleté „covidové“ pauze jako memoriál dlouholetých trenérů mládeže našeho klubu Miloše Papcuna a Jiřího Lóna, celkově šlo o jeho již o sedmý ročník.

Do turnaje se přihlásilo celkem čtrnáct týmů včetně čtveřice zahraničních účastníků. Tým Uherského Hradiště, který se z účasti na turnaji na poslední chvíli omluvil, narychlo nahradil tým mladších žaček, jenž turnaj odehrál jako olomoucké „béčko“.

Určitou kuriozitou byla účast družstva Ex-Yu Volley Wien, který má sice základnu ve Vídni, ale všechny hráčky i trenéři mají kořeny v zemích bývalé Jugoslávie (odtud název týmu „Ex-Yu“). Hráčky samotné se mezi sebou dorozumívaly směsí chorvatštiny, srbštiny a bosenštiny. Tým na turnaji sice skončil na posledním místě, to však bylo dáno především skutečností, že všechny jejich nedělní zápasy byly kontumovány. Tým totiž opustil Olomouc už v sobotu, když musel oproti původním předpokladům odcestovat za jinými povinnostmi o den dříve, než bylo původně v plánu.

Jedním z prvních týmů, který se do memoriálu přihlásil, byl i jeho vítěz, tým z Liptovského Hrádku, mezi jehož odchovankyně patří i příznivcům olomouckého volejbalu velmi dobře známá nahrávačka a bývalá kapitánka žen VK UP Katarína Dudová. Druhým slovenským účastníkem byl tým z Levice.

Polský volejbal reprezentoval školní klub ze slezského hornického města Jastrzębie-Zdrój, které je sídlem předního polského i evropského profesionálního volejbalového klubu Jastrzębski Węgiel, jehož barvy v uplynulé sezóně hájil také nejlepší český volejbalista posledních let Jan Hadrava.

Jako přípravu na Olympiádu dětí a mládeže, která proběhne na konci června v Olomouci, pojal svou účast na turnaji i výběr a mládežnická olympijská reprezentace Olomouckého kraje (tým KCM). Ten odehrál celý turnaj v minimální sestavě, neboť část hráček, včetně těch z VK UP Olomouc, na memoriálu reprezentovala svůj mateřský klub. Přesto dokázal krajský výběr obsadit skvělé třetí místo.

Olomouckým trenérům mládeže, pro které je volejbal více než jen koníčkem, a jejich pravidelným cestám do Polska za volejbalem světové kvality, se podařil „majstrštyk“, když se dohodli právě s Janem Hadravou na tom, že se zúčastní druhého dne turnaje a předá ceny hráčům i trenérům na závěr memoriálu. Množství žádostí o individuální i týmovou fotografii s „Hadrákem“ pak bylo jen potvrzením toho, že přítomnost elitního evropského univerzála byla pro víkendový turnaj starších žákyň pověstnou třešinkou na dortu.

„Turnaj měl velmi dobrou úroveň a dal nám i mezinárodní srovnání. Přestože jsme s naším áčkem skončili na druhém místě pouze kvůli deseti míčům navíc při rovnosti bodů, tým z Liptovského Hrádku v turnaji zvítězil zcela zaslouženě, předváděl krásný volejbal. Neztratilo se ani naše béčko, které do turnaje nastoupilo na poslední chvíli; děvčata se s až o dva roky staršími soupeřkami utkala beze strachu a získala spoustu zkušeností, které se v příštích týdnech a měsících zúročí. Chtěla bych poděkovat všem hráčkám i trenérům za účast, svým kolegům za práci při přípravě i organizaci memoriálu a nemohu samozřejmě zapomenout poděkovat i Honzovi Hadravovi,“ hodnotila turnaj šéftrenérka mládeže VK UP Olomouc Aneta Tobiášová.

Poděkování za podporu memoriálu formou poskytnutí odměn pro hráče patří těmto společnostem, organizacím a jednotlivcům: LEVELSPORTKONCEPT (Mizuno), NUTREND D. S., Olomoucký kraj, Statutární město Olomouc, Makro Olomouc a rodina Vlčkova, Jan Hadrava a KS Jastrzębski Węgiel SA.

 

Konečné pořadí Memoriálu Miloše Papcuna a Jiřího Lóna 2022:

1.     VK ŠKM Liptovský Hrádok (SK)

2.     VK UP Olomouc A

3.     KCM Olomoucký kraj

4.     JKS SMS Jastrzębie (PL)

5.     SVK Nový Jičín

6.     VK Kylešovice

7.     Palas VK Levice (SK)

8.     VK Přerov

9.     TJ Šumperk

10. KRS Uničov

11. TJ Ostrava B

12. VK UP Olomouc B

13. Sokol Štenberk

Ex-Yu Volley Wien (AT)

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený. se na svůj účet nebo si vytvořit nový .
Komentáře: 1
V

Václav 31. 5. 2022 11:44:51

Dobrý krok, určitě budou mezi děvčaty budoucí extraligové hráčky. Také doufám, že si naši bafuňáři zmapovali nadějné hráčky z jiných dostupných klubů a budou je v budoucnu sledovat.

Upravit komentář